Hoşgeldiniz Bugün 24.5.2019

9 Aylık Gebelik

Stress at the pregnant woman

Hamileliğin 9. Ayı, 27, 28, 29 ve 30. hafta aralığındaki durumu;

Bu haftada annelerde sık görülen idrar kaçırmanın önlenmesi için egzersizler önerilir. Bebeğin boyu 36cm’e ağırlığı ise 900gr’a ulaşır. Gözlerinde dikkat artar ayrıca akciğerleri düzenli su alıp verir. Bebeğin kalp atışları dışarıdan duyulabilir. 28.haftada şikayetler oldukça artar, Kramplar, varis, basur, çatlaklar bunun sebebi bebeğin ulaştığı ağırlıktır. 1000gr’a ulaşır bebek. Artık saçları çok uzamıştır, gözleri tamamen fonksiyonel olmuştur.

Kaslarını bilinçli kullanmaya başlar. 29.haftada annelere yüzme, yarım saat yürüyüş, egzersiz önerilir. Artık bebek rahmin büyük kısmını doldurur ve ağırlığı 1150 gr olur. Gece uyanık gün içinde aktiftir. Bunun sebebi de gün içinde anne hareket ettikçe beşik hissi yaratmasıdır. Duyuları oldukça gelişir koku alma da dahil.

İlerleyen günlerde baş aşağı yani cenin pozisyonunu alacaktır bebek. 30.haftada rahatlatıcı birçok egzersiz yapması anneye önerilir. Sessiz ortamlarda bulunmaya özen göstermelisiniz.

Bebek 1300gr civarındadır. Hareket alanı kısıtlandığı için fazla hareket edemez. El ve ayaklarını oynatır daha çok. Göz yaşı yapımı başlar ve bebek ağlayabilir. Kemik iliği eritrosit üretir.

Gebeliğin 31, 32, 33 ve 34. haftalarında ise;

Her sabah bebek 2 saat içinde iki sefer hareket etmelidir. Rahim gerilmesine bağlı olarak yalancı doğum ağrıları olabilir. Bebek 1400 grama ulaşır. Kemik gelişiminden dolayı kalsiyum ihtiyacı artar. 32.haftada en sık plasenta ile ilgili sorunlar çıkabilir. Genelde birden çok çoçuk doğuranlarda görülür. Doktor tarafından düzenli muayene önemlidir. Ağırlığı 1500 ile 1700gr civarındadır.

Bebek artık daha az ama güçlü hareket eder. Ayak tırnakları çıkmıştır ve beş duyusu da çalışır. Saçları uzamıştır bu haftalarda rüya görmeye başlamış dahi olabiliyor. 33.haftada ellerde uyuşma, karıncalanma şikayeti olması normaldir. El aletleri kullanılabilir. Bebek 1850 grama ulaşır.Vücudu kaplayan verniks maddesi kalınlaşmıştır. Soluk alıp vermesi hızlanmıştır. Erkek ise testislerin torbaya inme işlemi tamamlanmıştır.

34.haftada süre azaldığından bebek çantası dahi hazırlanmalıdır. Bebek 2200gr civarında ağırlığa ulaşır. Anneden bağışıklık hücreleri transfer etmeye başlar. Uyurken gözlerini kapamayı öğrenmiş ve uyku düzeni oluşmuştur. Tırnakları epey uzamıştır. Bebeğin içinde bulunduğu amniotik sıvı 3 saate bir olmak üzere kendini yeniler.

Artık Hamileliğin 39 ve 40. haftasındayız;

Doğum sonrasında eve döneme hazırlıkları tamamlanmalıdır. Bu haftada sık olarak mide yanması ve kabızlık şikayeti olabilir. Bol sıvı alınmalı, az ve sık yemek yenmelidir. Anne görüntüsü yüzünden kendini mutlu hissetmeyebilir bu yüzden çevresi psikolojisi için onu gezdirmeli ve moral vermelidir. Bebeğin ağırlığı 3250 grama ulaşır. Hareket alanı gittikçe daralır. Yağ epey depolamıştır.

Bebek doğum pozisyonu alarak ağrıların gelmesini bekler. Ve son hafta geldi çattı. Bu mucizevi ve uzun yolculuk sona erecek. Başarılı bir doğum ve sağlıklı bir bebek doğumu yaşamanızı umarız. Bebek 3400gr veya 3500gr civarındadır. Verniksin büyük çoğunluğu erimiştir. Akciğer doğuma kadar düzenli işlev halinde çalışır. Her iki cinste de memelerde büyüme olabilir, doğumdan sonra küçüleceklerdir. Bebeğin vücudunun %75’ini su, %15’ini ise yağ kapsamaktadır.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 8 Aylık Gebelik

8 Aylık Gebelik

10 Mayıs Cumartesi 18:32 hamilelikte 7. ay

Hamilelikte 7. Ay

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Hamilelikte 6. Ay

Hamilelikte 6. Ay

DAHA FAZLA
Yorum Yap