Hoşgeldiniz Bugün 20.2.2019

Dış Gebelik Nedir

Dış Gebelik Nedir

Dış gebelik yani tıbbi adı ile “ ektopik gebelik “ normal gebeliğin dışında oluşan bir gebeliktir. Dış gebelik, sperm ile döllenen yumurtanın rahim içerisinde değil rahim dışında başka bir dokuda olması ve orda gelişmeye başlamasıdır. Dış gebeliğin en çok oluştuğu noktalar ise fal lop kanallarıdır.

Dış gebelik sadece fal lop kanallarında değil, yumurtalıklarda, karının içerisinde ve rahim ağzında da oluşabilme durumu vardır. Rahim içerisi ile rahim dışarısında oluşabilecek bir gebeliğe ise “ heterotopik gebelik “ adı verilmektedir. Milyonda bir ihtimalle görülmektedir. Dış gebeliğin sebeplerinden birisi erken gebeliktir. Dış gebelik anne açısından oldukça fazla tehlike taşımaktadır. Embriyo kaybedilmekte ve annenin hayatı riske girmektedir. Dış gebelikte oluşan anne ölümleri oldukça fazladır.

Dış gebeliğin sebepleri ise değişiklik göstermektedir. Fallop tüplerinin etrafında olan yapışıklıklar, annenin daha öncede bir dış gebelik yaşamış olması, annenin kısırlık tedavisi görmüş olması ve burada kullanılan ilaçlar sonucunda oluşabilen bir dış gebelik oluşabilir. Anne yaşının ileri seviyede olması oldukça etkili faktörlerden biridir. Annenin çok fazla kürtaj gibi operasyon geçirmesi bu olayı tetikleyebilir. Bazı doğum kontrol yöntemlerinin yanlış uygulanması ve sık olması da sebepler arasındadır. Gene annenin sigara ile alkol kullanımı, doğuştan gelen tüplerde oluşmuş olan sorunlar ve genital bölgelerde olan kitleler sonucu dış gebelik oluşabilmektedir. Erken tanı ile tedavi edilebilmekte ve anne hayatı kurtarılmaktadır.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Dış Gebelik Nedir

Dış Gebelik Nedir

DAHA FAZLA
Yorum Yap