Hoşgeldiniz Bugün 18.4.2019

Dış Gebelik Tedavisi

Dış Gebelik Tedavisi

Dış gebelik’te tedavi uygulanabilecek 2 yöntem bulunmaktadır. Bu iki yöntem; ilaç (metotreksat, methotrexate) tedavisi ve ameliyat tedavileridir. Bazı durumlarda hastanın bu tedavileri uygulamasına gerek kalmadan dış gebelik kendiliğinden gidebilir ancak bu durum her zaman mümkün olmamaktadır.

Öncelikle dış gebelik tedavisinde hastanın ilaç tedavisi için bir engel yok ise ilaç tedavi uygulanır. Ancak hasta’da ilaç tedavisine engel oluşturan kriterler bulunuyorsa ve ilaç tedavisi başarısız ise karın içerisine aşırı kanama gibi bir durum meydana gelmişse veya hastanın kişisel tercihi bu yönde ise ameliyat tedavisi uygulanır. Ameliyat tedavisi açık ameliyat (laparotomi) veya laparoskopik ameliyat şeklinde iki şekilde uygulanabilir.

Dış gebelik tedavisi için hastaneye gidildiğinde kan testleri ve ultrason görüntüsü alınır. Ultrasonda rahim içi boş ancak gebelik testi pozitif görünüyor ise büyük ihtimalle dış gebelik teşhisi konulabilir. Eğer kadın aşırı rahatsızlık hissi yaşamıyorsa ve hayati bir belirti gözlemlenmemişse birkaç gün boyunca hormon testleri yapılarak gözlem altında dış gebelik olup olmadığı anlaşılacaktır. Eğer dış gebelik durumu kesin görülüyorsa laparoskopi yapılacaktır. Dış gebelik tespit edilen kişilerin çoğunlukla hemoglobin değerleri kanamaya bağlı düşük çıkabilecek ve kan transfüzyonu gerekebilecektir.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Dış Gebelik Nedir

Dış Gebelik Nedir

DAHA FAZLA
Yorum Yap