Hoşgeldiniz Bugün 18.4.2019

Gebelik ve Vücudumuz

Gebelik ve Vücudumuz

Gebeliğin başlangıcı ile birlikte vücudunuzda değişiklikler olmaya başlar. Hormonlar ve vücut sisteminiz bebeğiniz için yer hazırlamaktadır ve bir çok değişiklik olur. En başta bu değişiklikler size baş ağrısı, mide bulantısı ve duygusal değişikler olarak kendini gösterebilir.

Bebeğin gelişimi son üç aylık dönemde oldukça fazla olmaktadır ve hem boyu hem de kilosu artmaktadır. Bu nedenle rahim büyümek için mide ile diğer organlarınızı yukarı doğru itmektedir. Bunlardan en çok etkilenenler ise ciğerleriniz ile diyaframınızdır buda sizin nefes alıp vermenizi zorlaştırır. Bununla ilgili olarak kollarınızı aşağı doğru sarkıtarak bekleyin daha sonra kollarınızı kenara doğru açarak yavaş yavaş nefes alın ve nefes verirken kollarınızı aşağıya yavaşça indirin. Bu egzersizi aralıkla 5 defa tekrarlarsanız sizin daha kolay nefes almanızı sağlayacaktır.

Bunların dışında oluşan ödem, hemeroid, pelvik baskı, sırt ve kalça ağrısı gibi sorunlar ile de karşılaşabilirsiniz. Gene midenizde oluşan yanmalarda size sıkıntı verebilir. Burada dikkat etmeniz gereken ise az ve sık yemenizdir. Yağlı ve baharatlı yiyecekler yememekte yararlıdır.

Hamilelik ilerledikçe kabızlık sorunları ortaya çıkar ve bunu önlemek için anne adayı bol sıvı içmelidir. İdrar kaçırma, karın gerilmesi ve duygusal değişimler hamilelik döneminde karşılaşılacak sorunlar arasındadır.

Hamilelik döneminde yapılması gereken en önemli şeyler günlük yürüyüşler, katkısız bol sıvı tüketimi, dinlenme, az ve sık yemek yemek hamileliğin daha rahat geçmesini sağlayacaktır.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebek Aşı Takvimi

Bebek Aşı Takvimi

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebeklerde Kabızlık Tedavisi

Bebeklerde Kabızlık Tedavisi

10 Mayıs Cumartesi 18:32 sünnet ne zaman yaptırılmalı

Sünnet Ne Zaman Yapılmalı

DAHA FAZLA
Yorum Yap