Hoşgeldiniz Bugün 24.5.2019

Gebelikte Alkol Kullanımı Sonucu Oluşabilecek Hastalıklar

Gebelikte Alkol Kullanımı hastalıklar

Gebelik sırasında alkol alan bayanların bebeklerinde, fetal alkol sendromu denilen bir hastalık meydana gelir. Bu hastalık sonucu anne karnındaki bebeğin gelişiminde bazı anormallikler oluşur. Bu sendrom sonucu da genel olarak 3 farklı türde hastalık oluşabilir.

Bu hastalıklar;

1. Kafa ve kafatasının gelişmesinde bir çeşit anormallikler görülebilir.

2. Kol, bacak, el ve ayak gibi vücudun bazı uzuvlarının eksik veya normalden daha farklı olarak oluşması görülebilir.

3. Kalp ve damar sistemi ile alakalı bazı hastalıkla görülebilir.

Tüm bunların yanında, gebe kadınların gebelik sürecindeki ilk 3 aylarında alkol tüketiminin fazla olması halinde, bebeklerin temel gelişimlerinde kalıcı olarak bazı hasar veya düşükler görülebilmesi muhtemeldir. Tüm bunlar gebelik sürecinin tamamında görülebilmektedir. Fakat ilk 3 ayda bebeğin gelişimi daha çok olduğundan daha hassas bir dönem olarak çok tehlikelidir.

Hamilelik döneminde alkol kullanan bayanlar, bebeklerini de alkol bağımlısı haline dönüştürürler. Doğumdan sonra bebeklerde alkol eksikliği sonucu oluşabilecek bazı bulgular görülür.

Alkol genellikle yetişkin insanlar için de zararlı bir madde olarak bilinmektedir. Fakat hamilelik sürecinde bebeklere, yetişkinlere oranla daha derin ve etkileyici zararlar vermektedir. Bunun sebebi, bebeklerin karaciğerlerinin yetişkinlerin karaciğerlerinden daha az gelişmiş olmasıdır. Bebeklerin karaciğerleri alkol içerisindeki zararlı maddeleri temizleyememektedir. Bu yüzden de bebeğin vücuduna bu zararlı maddeler yerleşerek çeşitli zararlara ve hastalıklara sebep olur.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebek Aşı Takvimi

Bebek Aşı Takvimi

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebeklerde Kabızlık Tedavisi

Bebeklerde Kabızlık Tedavisi

10 Mayıs Cumartesi 18:32 sünnet ne zaman yaptırılmalı

Sünnet Ne Zaman Yapılmalı

DAHA FAZLA
Yorum Yap