Hoşgeldiniz Bugün 23.5.2019

Gebelikte Diş Bakımı

Gebelikte Diş Bakımı

Günlük hayatımızdaki dikkat ettiğimiz konular hamilelik süresince daha dikkat edilmesi gereken bir hal alıyor. Normal bir yaşam sürerken önem verdiğimiz ağız ve diş sağlığımız, hamilelikte çok daha dikkat edilmesi gerekmektedir. Hem annenin hem de bebeğin sağlığı için bu gereklidir.

Hamilelik döneminde mutlaka diş hekimine 3 aylık periyotlar şeklinde diş ile diş etlerinizi kontrol ettirmelisiniz. 9 aylık normal bir hamilelik döneminde 3 kere diş hekimine gidilme anlamına geliyor. Sık bir gidiş olmadığı için hem üşenme gibi bir durumunuz olmayacak hem de bebeğinizi koruyacaksınız. Kontrollerinizi yaptırmadığınız takdirde diş veya diş etinde oluşabilecek enfeksiyonlar tüm vücuda yayılabilir ve bebeği riske atabilirsiniz. 30 dakika bile almayacak kontrolleri kesinlikle aksatmamalısınız.

Genellikle hamilelik dönemlerinde 3 ile 6 aylar arasında dişlerinizi kontrol ettirebilirsiniz. Bu şekilde oluşabilecek sorunlar görülür ve önlemler alınır. Doktor kontrolüne gittiğinizde hamilelik durumunuzu mutlaka anlatmanız gerekmektedir. Uygulanacak tedavi veya ilaç şeklide hamileliğiniz açısından da önemlidir.

Hamilelik döneminde vücuttaki progesteron ile östrojen seviyeleri artar. Buna bağlı olarak diş etlerinin iltihaplanma olasılığı yükseltir. Bu durumunda yapmanız gereken ise iyi bir şekilde ağız sağlığınıza dikkat etmeniz ve C vitamini ile desteklemelisiniz.

Gebelik döneminde rastlanan sorunlardan biri de ağız kuruluğudur. Ağızdaki kuruluk genellikle hormomal değişimler sebebiyle olmaktadır. Bu durumlar normal karşılanmalıdır ve telaş etmemek gerekir. Böyle durumlarda alınacak su ve şekerli olmayan içecekler ile ağız kuruluğu belirli oranda da olsa önlenir. Şekerli olmayan ve naneli sakızlarda bunlara örnek olabilir. Ama kontroller sırasında bunu doktorunuza iletmenizde fayda vardır.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Gebelikte giyim hamilelikte giyim

Gebelikte Giyimin Önemi

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Gebelikte Diş Bakımı

Gebelikte Diş Bakımı

DAHA FAZLA
Yorum Yap
ikicocuk

Gebelikte diş bakımıdamı önemli :)

5 sene önce yazıldı.