Hoşgeldiniz Bugün 18.4.2019

Gebelikte İlaç Kullanımı

Gebelikte İlaç Kullanımı

Hamilelik dönemi artık kendinize 2 kat dikkat etmeniz gereken bir dönemdir. Kendiniz ile bebeğiniz için kararlar almaktasınızdır. Beslenmeniz, yaşam tarzınız ve ruhsal durumunuz gibi bir çok şey bebeğinizi etkilemektedir. Ne kadar olumlu yönde uygulama yaparsanız o kadar sağlıklı bir bebeğe sahip olma şansınız yükselir. Bunların dışında ise bazen sizin elinizde olmayan durumlar vardır. Hamilelikte ilaç kullanımını gerektiren durumlar olabilir. İlaç durumunu gerektiren durumlarda ilk akla gelen ise bebeğe bir şey olur korkusudur. Ama hamilelik döneminde bebek için zararlı olabilecek ilaçlarla birlikte tavsiye edilen ilaçlarda mevcuttur.

Hamilelik döneminde demir, kalsiyum, folik asit ve kalsiyum alınması tavsiye edilmektedir. Bunların dışında gebelikte çıkan sorunlar için bulantı önleyici ilaç, ağrılar için ağrı kesici, bağırsak sorunu için ise müshil etkisi yaratan ilaçlar kullanılabilmektedir.

Bazı durumlarda ise antibiyotik gerekmektedir. Hamilelikte oluşan idrar yolu iltihaplanmalarında penilisin gibi antibiyotik kullanılabilmektedir. Ama penisilin konusunda sorunu olanlar için doktor size zarar vermeyecek bir antibiyotik seçmektedir.

Dünya sağlık örgütü hamilelerin ilaç kullanımı ile ilgili çalışmalar yapmış ve ilaçları kategoriler haline getirmiştirler. A, B, C, D ve X kategorisinde ilaçlar belirlemiş ve bu kategorilere ilaçların durumları belirlenmiştir. Hamileler için bu kategorilerle ilaçlar sınıflandırılmıştır. Hamilelik döneminde kullanılan ilaç kategorisi için B ile C kategorisi kullanılmaktadır. Hamilelik döneminde mutlaka doktor kontrolü altında ilaç kullanmalısınız.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Gebelikte giyim hamilelikte giyim

Gebelikte Giyimin Önemi

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Gebelikte Diş Bakımı

Gebelikte Diş Bakımı

DAHA FAZLA
Yorum Yap