Hoşgeldiniz Bugün 21.3.2019

Gebelikte kanama neden olur sebepleri

Gebelikte kanama

Mutluluğunuzu süsleyen bir bebek için tam 9 ay beklemeniz gerekmektedir. Bu dönem içerisinde kendinize çok dikkat etmelisiniz. Bu dikkat hem kendinize hem de bebeğinize olumlu sonuçlar verecektir. Gebelikte olağan dışı durumlar sorunsuz hamileliklerde görülmemektedir. Eğer ters giden bir şey var ise mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Gebelikte olan sorunlardan birisi de kanamaların olmasıdır. Kanamaların olması görülmektedir ama ne olursa olsun sebebini öğrenmeniz gerekmektedir.  Genellikle bu kanamaların sık görüleni ise vajinal olan kanamalardır. Bu durumda hemen doktorunuza başvurmalısınız. Mutlaka bunun sebebi araştırılmalıdır. Genel olarak hamileliğin 3 ayında oluşan kanamaların sebepleri, düşük olabilme durumu, durması mümkün olmayan düşük, dış gebelik durumu ve gebelikle ilgisi olmayan kanamalardır.

Düşük tehdidi gibi durumlarda vajinadan gelen kan kırmızıdır. Bu gibi kanamalar sonrasında yapılacak olan muayenede ise rahim ağzının kapalı olduğu ve ultrasonda bebek canlı gözükmektedir. Bu gibi durumda cinsel ilişki yasaklanır, ilaç tedavisi ile yatakta dinlenme gibi konular gündeme gelir.

Durdurulamayan düşüklerde vajinadan gelen kırmızı kanın yanı sıra parçada gelmektedir. Düşük tehdidindekinin tersine rahim ağzı açık ve bebek ölüdür. Düşük olduğu kesinleştirdikten sonra rahimde kalan gebelik parçaları temizlenir.

Gebelik ile ilgili olmayan kanamalarda ise değişik sebepler olabilmektedir. Bunların bazıları ise rahim ağzında oluşmuş olan bir yaranın kanama durumu, rahim ağzında olan polipler ve vajinada olmuş bazı sorunlardır. Bu gibi durumlarda doktor muayenesi ile sorun bulunur ve tedavi uygulanır.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Gebelikte giyim hamilelikte giyim

Gebelikte Giyimin Önemi

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Gebelikte Diş Bakımı

Gebelikte Diş Bakımı

DAHA FAZLA
Yorum Yap