Hoşgeldiniz Bugün 18.4.2019

Hamile Kalmak

Hamile Kalmak

Evliliğin en güzel yanlarından birisidir çocuk sahibi olmak. Eşlerin çocuk sahibi olma isteği neticesinde hamile kalabilmek için en uygun dönem kadının yumurtlama gününe en yakın 3 ve 4 günlük dönem hamile kalabilmek için en uygun dönemdir. Eğer 28 günde bir adet görüyorsanız yumurtlama günü adetin 14.cü gününe denk gelmektedir.

Adet başlangıcından sonraki 10 ve 14 günlük arada gebe kalmanın en yüksek ihtimal olduğu dönemdir. Tabiki bu dönem kadından kadına değişiklik gösterebilir. Mesela kadın 30 günde bir adet görüyorsa yumurtlama dönemi 16. güne, 26 günde bir adet görülüyor isede 12. güne tekabül eder.

Adetinizin ilk gününden bir sonraki adetinizin ilk gününe kadarki süreci rakamsal olarak hesapladıktan sonra, 14 gün çıkararak yumurtlama gününüzü tam olarak hesaplayabilirsiniz. Hesapladığınız tarihte son 4 günlük aşama, yani 10 ve 14 gün arasında sık sık cinsel ilişkiye girmek hamile kalmak için uygun olacaktır.

Eğer düzensiz olarak adet görüyorsanız yumurtlama dönemini kesin olarak hesaplamak oldukça zordur. Yumurtlama dönemi düzensiz olan kadının adet dönemleride düzensiz demektir. Böyle bir problem ile karşı karşıya iseniz eczaneye gidebilir ve burada satılmakta olan Elisa yöntemi yani, İdrarda hormonun zirve yapmasını ölçerek düzenli idrar analizi yapabilir ve yumurtlama gününü tespit edebilirsiniz. Fakat bu sonuç kesin sonuç olmayabilir.

Hamile kalmak için hangi sıklıklarda cinsel ilişkiye girmek gerekir?

Eşlerin haftada 2 kez cinsel ilişkiye girmeleri ve bunu düzenli olarak gerçekleştirmeleri tercih edilmektedir. Tabiki sadece 2 kez girin denmiyor, eğer 3 hatta 4 kezde girebilir ve şansınızı daha yüksekte tutabilirsiniz. Hamile kalmak için düzenli beslenmek, sigara, alkol gibi zararlı içeceklerden uzak durmak eşler için çok önemlidir. Kadınlar için 20 ve 30 yaş arası en verimli ve hamileliğin daha kolay kalınabileceği yaş aralığıdır. 35 yaş üzeri yumurta olgunlaşma süreci bozulmaya başlar ve azalmaya sebep olur, 40 yaş üstünde ise açık bir şekilde azalma gerçekleşir.

Hamile kalmak için 10 önemli önerileri kısa ve öz olarak açıklamak gerekirse;

Düzenli seks yapın, kafein kullanımı bir süreliğine hayatınızdan çıkartın, Eşinizi serin tutun çünkü ısı spermler için sorundur, kalori hesabı yapmayı bırakın, bol vitamin takviyesi ile kendinizi güçlendirin, sigara ve alkol tüketiminden vazgeçin, düzenli kullandığınız ilaçlar varsa doktor ile görüşüp kullanmamak veya etkisini azaltmak için gerekli işlemleri gerçekleştirin, ağrı kesicilerden mümkün olduğu kadar uzak durun, eşinizle ilişki yaşarken ateşli olun ve sonuncusu doktor kontrolünü hiç aksatmayın.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebek Aşı Takvimi

Bebek Aşı Takvimi

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebeklerde Kabızlık Tedavisi

Bebeklerde Kabızlık Tedavisi

10 Mayıs Cumartesi 18:32 sünnet ne zaman yaptırılmalı

Sünnet Ne Zaman Yapılmalı

DAHA FAZLA
Yorum Yap