Hoşgeldiniz Bugün 18.4.2019

Hamile Pilatesi

Hamile Pilatesi

Hamilelik döneminde bir çok egzersiz hareketlerinin yanı sıra özellikle son dönemlerde hamile pilatesi sağlık bakanlığı önerisi ile devlet hastaneleri ve bir çok özel kursta anne adaylarına seanslar halinde verilebilmektedir. Bu dönemde pilates yaparak normal doğumun kolay gerçekleştirilmesi için önerilmektedir.

Pilates sadece hamilelik döneminde değil hayatın her alanında yapılabilen, vücut konsantrasyonu, denge, rahatlama, sıkılaşma, nefes alıp verme gibi hareketlerin bütününü içeren bir spor alanıdır.

Pilates egzersizleri yastık, hafif ağırlıklar, farklı büyüklüklerde top ve sopalar ile yapılmaktadır. Anne adayı pilates yaparak sağlıklı bir doğum gerçekleştirmek için bu egzersizleri uzmanlar eşliğinde yapmalıdır. Aksi halde bilinçsizce yapılan her hareket hamilelik döneminde sakıncalar doğurabilir. Ayrıca hamile bir anne adayı mutlaka pilatese başlamadan önce doktorundan onay almalıdır.

Hamilelik döneminde Pilates’in hamilelik ve doğum için yaptığı faydalar,

Pilates fiziki ve psikolojik rahatlamanın yanı sıra kendinizi daha iyi ve sağlıklı hissetmenizi sağlayacaktır. Bilinçli yapılan pilates sırt, bel ağrı şikayetlerinin azalmasına neden olacaktır. Yapılan egzersizler ile kaslar güçlenir, denge artar ve doğum için güzel bir ön hazırlık olur. Ayrıca doğum esnasında anne adayı nefes alıp verme ve gevşemeleri rahat yaparak doğumunu kolaylaştıracaktır. Kol ve bacaklarda olabilecek şişliklerde pilates ile en aza inecektir. Anne adayı doğum sonrasında kendisini daha çabuk toparlayacak ve karın bölgesi şişlikler vb. rahatsızlıklar daha hızlı ortadan kalkacaktır.

Günümüzde şehir fırsatı vb. gibi bir çok fırsat sitelerinde bile pilates fırsatları sunulması bu konu üzerinde ne denli durulduğunun bir kanıtıdır.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 hamilelikte yüzme

Hamilelikte Yüzme

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Hamilelikte Aylara Göre Spor

Hamilelikte Aylara Göre Spor

DAHA FAZLA
Yorum Yap