Hoşgeldiniz Bugün 24.5.2019

Hamileliğin 2. Ayı

2 Ay Hamilelik

Hamileliğin 5,6 ve 7. haftası;

Beklenmekte olan adetin gecikmesiyle idrar veya kan testi ile öğrenilir. Hemen doktor kontrolü altına girmek hamileliğinizin daha sağlıklı halde ilerlemesini sağlar. İlk başlarda kendinizi garip ve yorgun hissetmeniz normaldir. Gebeliğin ilk belirtileri aynı zamanda memelerde oluşan gerginlik, göğüs uçlarında hassasiyet olabilir.

Sabah bulantıları başlamış olur. 5. haftanın başında bebekte ilk olarak gelişen organ kalp atışları başlasa da ultrasonda görülmeyebilir. Yüz hatları, kas ve kemik yapısı, akciğer gelişimi, anneden oksijen ile kanı taşıyan göbek kordonu oluşmaya başlar. 6. haftada sabah bulantılarının olması düşük tehlikesinin azatlığına işarettir. Bebek hızla büyür, biber tanesi kadar büyüklüğüne ulaşır.

Dış ve iç katmandan birçok organ gelişmeye başlar. Bebeğin kalp atımı ve dolaşımı ile sağlıklı gelişim süreci başlamış olur. 7.haftada kabızlık olması normaldir. Kasık ağrıları ve sık idrara çıkma görülebilir. Bebeğin beyni hızla gelişir. Kalbi sağ ve sol odacıklar halini alır. Kafası fasulye kadar olup kolları da net görülür hale gelir.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 8 Aylık Gebelik

8 Aylık Gebelik

10 Mayıs Cumartesi 18:32 hamilelikte 7. ay

Hamilelikte 7. Ay

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Hamilelikte 6. Ay

Hamilelikte 6. Ay

DAHA FAZLA
Yorum Yap