Hoşgeldiniz Bugün 18.4.2019

Hamileliğin 3. Ayı

Hamileliğin 3. Ayı

Hamilelikte 3. Ay, haftalar 8,9 ve 10

8. Haftada doktorun istediği testler yaptırılır. Tansiyonunuzda ani değişikliklerin olması normal bir durumdur. En sık olan şikayet ise hazımsızlık ile karın şişliğidir. Küçük porsiyonlar halinde beslenip sık yemlisiniz. Tüm gebelik boyunca almanız gereken en az kilo 8kg olup en fazlada 16kg’dir. Bu haftada yavaş yavaş kilo alımı başlar.

Bebeğin ağırlığı 1gr olur. Hızlı değişim halindedir. Başı vücuduna göre beyni geliştiği için daha büyüktür. Kalbi 4 ayrı odacık haline gelerek kan dolaşımı vücudunda başlar. Kulak, göz, burun artık net görülür. 9.haftada anne sinirli olup ağlama krizlerine girebilir. Düzenli beslenmeye özen göstermelidir.

Bebek 2gr ağırlığına ulaşır ve hareket etmeye başlar ama hissedilmez. Ana organlar ve kas sistemine sahiptir. Ellerini yüzünde ve vücudunda gezdirebilir haldedir. Cinsiyet oluşumu başlar. 10. haftada psikolojik problemlere yatkınlık oluşabilir. Vücut ısısını daha çok hissedip, ateşi var sanabilir. Bebek ise 4gr ağırlığına ulaşır ve artık embriyo değil fetus olarak adlandırılır. Fetusun parmakları ile topuğu gelişmiştir. Dudak gelişimi tamamlanmıştır.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Stress at the pregnant woman

9 Aylık Gebelik

10 Mayıs Cumartesi 18:32 8 Aylık Gebelik

8 Aylık Gebelik

10 Mayıs Cumartesi 18:32 hamilelikte 7. ay

Hamilelikte 7. Ay

DAHA FAZLA
Yorum Yap