Hoşgeldiniz Bugün 18.4.2019

Hamilelik Öncesi

Hamilelik Öncesi

Artık zamanı geldi ve bir çocuk sahibi olmak istiyorsunuz. Bu kararı aldıktan sonra yapmanız gereken ilk olarak bir doktora başvurmak. Çünkü genel olarak anne adayları hamile kaldıktan sonra doktora başvurmaktadırlar. Ancak hamilelik öncesi bu kararı aldıktan sonra doktora gitmek gereklidir. Çünkü hamilelik öncesi bazı tahlillerin yapılması gereklidir. Doktorunuz size hamilelik öncesi testler ve ilişkiye girilecek yumurtlama dönemleri gibi bilgileri aktararak hamile kalmanız için gerekli aşamaları anlatarak bu dönemi daha sağlıklı geçirmenizi sağlayacaktır.

Hamilelik öncesi anne adayı olarak bu kararı aldıktan sonra artık dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Örneğin hamile kalabileceğiniz ihtimali ile varsa kullandığınız ilaçlar bunları bırakmanız gerekebilir. Bu nedenle bu dönemde hamile kalmadan doktora giderek gerekli tahlilleri ve kullandığınız ilaçları söylemeli hamilelik öncesi önlemleri almalısınız. Hastanelerdede rastladığınız radyasyon alanlarından uzak durmalı, alkol ve sigara gibi alışkanlıklarınız varsa terk etmelisiniz. Henüz yeni evliyseniz ve 1 sene kadar düzenli korunmadan ilişkiye giriyor hala çocuk sahibi olamıyorum gibi streslerden uzak durmalı doktor eşliğinde bu sorundan kurtulmalısınız. Düzenli ilişki için ideal olan çifleşme haftada 2 kezdir. Spor yapmak egzersizler ile vücudunuzu dinç tutmak bu dönemde hamileliğinizin rahat geçmesi için faydalı olacaktır. Anne adayı aşırı kilolu ise hamilelik öncesi dönemde bir diyetisyen eşliğinde fazla kilolarından kurtularak rahat bir hamilelik dönemi geçirebilir. İlerleyen yaşlardan 35 ve üzeri yaşlarda olan anne adayları için hamile kalabilme ihtimali bir kadın doğum uzmanı ile değerlendirilmelidir.

Hamilelik öncesi herhangi bir rahatsızlığınız söz konusu ise bu rahatsızlıklarınızı doktorunuza iletmeniz ve gerekli önlemleri hamilelik öncesinde almanız rahat bir hamilelik dönemi için önemlidir. Dengeli ve düzenli beslenme, düzenli uyku ve dinlenme, istirahat hamilelik öncesi alışkanlıklarınız arasında olmalıdır.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebek Aşı Takvimi

Bebek Aşı Takvimi

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebeklerde Kabızlık Tedavisi

Bebeklerde Kabızlık Tedavisi

10 Mayıs Cumartesi 18:32 sünnet ne zaman yaptırılmalı

Sünnet Ne Zaman Yapılmalı

DAHA FAZLA
Yorum Yap