Hoşgeldiniz Bugün 21.3.2019

Hamilelikte 5. Ay

Hamilelikte 5. Ay

Hamileliğin 5. Ayı, Haftalar ise 15,16 ve 17. hafta

Karın belirginleşir ve kabızlık, mide ekşimesi gibi şikayetler devam edebilir. Bebek ise 70gr olmuştur. Küçük tüyler vücudunu sarmaya başlamıştır. Cilt altındaki damarlar cildi ince olduğu için görülebilir. Ayakları daha hızlı uzar ve artık boyu başına oranla daha uzundur. Duyma fonksiyonları gelişmeye başlamıştır.

Saçlar çıkmasına rağmen kaş ve kirpikler daha oluşmamıştır. 16.haftada doktor ultasonografi ile çocuğu tarar. Gebelerde C vitamini eksikliğinden burun kanaması oluşabilir. Bebeğin ağırlığı 100gr’a ulaşır. Başını dik tutar hale gelir. Cildinin altında yağ depolanmaya başlar. Göz kırpma hareketleri yapabilir. Cinsiyet bu ayda artık görülebilir.

Annenin iki katı kadar hızlı olarak kalbi atar ve 10 litreden fazla kan pompalar. 17.haftada rahim leğen kemiği arasındaki yolun yarısına ulaştığından bel çukurunda kalınlaşma olur. Rahat kıyafetler giyilmelidir. Sol yan tarafa doğru geceleri uyumalıdır.

140 grama ulaşır bebek. Yağ depolanması devam ettiği gibi artık insana daha çok benzemektedir. Bağırsaklarda faaliyetler başlar. Göbek kordonu kalınlaşır. Erkeklerde prostat neredeyse oluşmuş olur. Ayak izi bile oluşmuştur.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Stress at the pregnant woman

9 Aylık Gebelik

10 Mayıs Cumartesi 18:32 hamilelikte 7. ay

Hamilelikte 7. Ay

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Hamilelikte 6. Ay

Hamilelikte 6. Ay

DAHA FAZLA
Yorum Yap