Hoşgeldiniz Bugün 24.5.2019

Hamilelikte 6. Ay

Hamilelikte 6. Ay

Hamileliğin, gebeliğin 18,19 ve 20. haftalarında;

İlk hareketleri anne 18-22. hafta arasında duymaya başlar. Annenin saçları kuru ise daha kuru veya yağlı ise daha yağlı hale gelebilir. Birçok şikayet hala süregelebilir. Bebek 190 grama ulaşır. Plasentası hızla gelişir aynı zamanda kol ve bacakları da uzamaya devam eder. Ses telleri tamamlanmış olsa da henüz ağlaması duyulmaz..

Verniks beyaz yağlı bir maddedir ve koruyucu özelliği ile vücudunu kaplar. 19.haftada anne kendini daha yorgun hisseder bunun için hafif egzersizlere başlama zamanı gelmiştir. Düzenli yürüyüşler yapabilir. Büyüyen rahim sebebiyle midede reflü görülebilir. Bebek ise 240 grama ulaşır. Tamamen sinir uçarı gelişmiş ve artık dışarıdan gelen sesleri de hissedebilir. Uyuma düzeninin başlamasıyla beraber damak yapısı, süt dişleri taslaklarının oluşumu başlar.

20.haftada artık yol yarılanır ve anne kendini daha iyi hisseder. Bu dönemde karın cildinin nemlendirilmesi önemlidir. Bebeğin ağırlığı 300 grama ulaşır. Oda yolun yarısındadır ve kalbi, tüm kasları daha güçlüdür. Beyindeki duyu merkezleri gelişir ve şiddetli seslere tepki vermeye başlar.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Stress at the pregnant woman

9 Aylık Gebelik

10 Mayıs Cumartesi 18:32 8 Aylık Gebelik

8 Aylık Gebelik

10 Mayıs Cumartesi 18:32 hamilelikte 7. ay

Hamilelikte 7. Ay

DAHA FAZLA
Yorum Yap