Hoşgeldiniz Bugün 21.3.2019

Hamilelikte Akıntı

Vajinal Akıntı

Hamilelikte Vajinal akıntı, genel olarak çoğu hamile kadında yaşanabilir genel olarak fizyolojik bir akıntı olan bu rahatsızlık tedavi gerektirmeyen bir durumdur. Ancak vajinal akıntı enfeksiyon nedeni ilede gerçekleşebilir. Örneğin, mantar, bakteri gibi enfeksiyon neticesinde oluşan akıntılar için doktorunuza başvurmanız gereklidir.

Vajinal akıntı çeşitlerinden vajinozis en sık görülen akıntıdır. Gri, balık kokusu gibi bir kokuya sahip, ince kıvam, gri renkli olarak belirtileri olan bu akıntı cinsel bulaşmadan kaynaklı değildir. Bakteriyel vajinozis hamilelik döneminde erken doğum riskini artırabileceği için tedavi gerekmektedir.

Trichomonas vajiniti hamile kadınların neredeyse %25′lik bir oranında görülen bir akıntı çeşididir. Belirtilleri ise köpüklü, kötü kokuya sahip olması, sarı renkli ve kaşıntı şikayetli bir akıntıdır. Böyle bir durum ile karşı karşıya iseniz mutlaka bunun içinde tedavi görmelisiniz.

Hamilelikte Vajinal akıntı ve enfeksiyonlardan kendinizi korumak için yapmanız gereken önerilerimiz şunlardır;

Günde 2 kez çamaşırlarınızı değiştirmeniz ve pamuklu çamaşırları tercih etmeniz gerekmektedir. Günlük ped hijyenik olanlarından kullanabilirsiniz. Çamaşırlarınızı sabun ile yıkayın deterjan kullanmayın, ütü ile kızgın olarak ütüleyin, çok şekerli gıdalar tüketmeyin çünkü mantar hastalığına yatkın bir üründür, ilişki esnasında prezervatif kullanarakta bu tarz mantar ve enfeksiyon hastalıklarından korunmuş olursunuz.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde Kabızlık

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Tüplerin Tıkalı Olması

Tüplerin Tıkalı Olması

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Hamilelikte Adet Görme

Hamilelikte Adet Görme

DAHA FAZLA
Yorum Yap