Hoşgeldiniz Bugün 21.3.2019

Hamilelikte Ateş

Hamilelikte Ateş

Hamilelikte Ateşlenme, Hamilelikte yüksek ateş

Hamilelik dönemindede kadınlar için normal değer diğer dönemlerde olduğu gibi 37 derece civarı sayılmaktadır. Ancak ateş derecesi 38.3 üzeri gözleniyor ise bu yüksek ateş demektir. Hamilelikte ateş herhangi bir enfeksiyon neticesinde oluşabileceği gibi, çok fazla egzersiz, hamam vb. sıcak ortamlarda yüksek ateş yapabilecek nedenlerdendir. Hamilelik döneminde bu ortamlardan uzak durmanız gerekmektedir. Her ne olursa olsun bu dönemde yüksek ateş ile karşı karşıya iseniz mutlaka doktora gitmeniz gerekmektedir. Doktora gözükmeden kişisel olarak ateş düşürücü vb. uygulamalardan kaçınmanız gerekmektedir. Çünkü alacağınız ilaçlar hamileliğinize zarar verebilir. Ateşin düşmesini sağlasanız bile mutlaka ateşe neden olan rahatsızlığı bulmak ve tedavisinin sağlanması gerekmektedir.

Hamilelikte yaşanan yüksek ateş genellikle grip, idrar yolu enfeksiyonu, ishal ve üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanmaktadır. Bu durumların oluşması neticesinde hamilelikte bol su, düzenli beslenme, bu rahatsızlığı yaşayan diğer kişilerden kaçınma, iyi derecede pişmemiş olan yiyecekler ve hijyen dikkat edilmesi gereken hususlar arasındadır.

Yüksek ateş hamileliğe zararlımıdır, bu sorunun cevabı evet zararlıdır. Yüksek ateş hamileliğinize kötü etkiler bırakabilir. Özelliklede hamileliğinizin ilk aylarında daha fazla dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bazı durumlarda ise bebeğe zararlı olan yüksek ateşten ziyade, bu durumu oluşturan enfeksiyonda bebek için zarar oluşturabilir. Bu nedenle yüksek ateşin sebebi araştırılmalıdır.

Emzirme döneminde yüksek ateş yaşanıyorsa emzirmeyi bırakmanız gerekmemektedir. Ancak düzenli olarak el temizliği ve hijyene dikkat etmeli, bebeğin yüzüne doğru direk olarak nefesinizi vermemeniz bu enfeksiyonun bebeğe geçmemesi için yapmanız gerekenlerdendir. Bu dönemdede yüksek ateş yine yaşanan bir rahatsızlık olarak gözleniyorsa doktorunuza mutlaka başvurmalısınız.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde Kabızlık

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Tüplerin Tıkalı Olması

Tüplerin Tıkalı Olması

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Hamilelikte Adet Görme

Hamilelikte Adet Görme

DAHA FAZLA
Yorum Yap