Hoşgeldiniz Bugün 24.5.2019

Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte baş ağrısı hamilelik sırasında anne adaylarının sık sık edindikleri bir şikayettir. Bu kadar sıklıkta baş ağrısından şikayet etmek doğum öncesi ve sonrasında hormonal değişikliklerden kaynaklanabilir. Baş ağrısının çoğu migren ağırlıklıdır.

Hamilelik döneminde çok sık baş ağrısı yaşanıyorsa ağrı kesiciler ile geçiştirilmemeli ve mutlaka bir nöroloji uzmanı kontrolüne gidilmelidir. Baş ağrısı hamile adayları dışındada çok sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Ancak hamilelik döneminde baş ağrısının sebepleri araştırılmalıdır. Halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak adlandırılan tansiyon yükselmesi hamilelikte baş ağrısının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Genel olarak herhangi bir tehlike ile karşı karşıya olunmayan bir durum olmasına rağmen doktor tarafından ağrının sebebi belirlenmeli ve ona göre önlem alınabilmelidir.

Migren baş ağrısı belirli aralıklar ile tekrarlanan zonklayıcı bir ağrıya neden olur. Menopoz, hamilelik, adet dönemi ve doğum kontrol ilaçları gibi ilaçlarda migren’i etkileyen nedenler olabilir. Migrene dayalı ağrılar hamilelik dönemin başlangıç aylarında daha sık yaşanabilir ve ilerleyen dönemlerde gittikçe azalır. Genel olarak ilk 3 ay sürebilen ağrılar daha sonra hafiflemeye başlayabilir, bazen duruma göre değişiklikte gösterebilir.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde Kabızlık

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Tüplerin Tıkalı Olması

Tüplerin Tıkalı Olması

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Hamilelikte Adet Görme

Hamilelikte Adet Görme

DAHA FAZLA
Yorum Yap