Hoşgeldiniz Bugün 18.4.2019

Hamilelikte Beslenme

hamilelikte beslenme

Hamilelik döneminde neler yemeli veya neler yememeli gibi sorular sıkça sorulanlar arasındadır. Normal yaşantımızda olduğu gibi bu dönemdede dengeli beslenme önerilmektedir. Tek taraflı beslenmeden kaçınmalı, yağ, vitamin, protein, karbonhidrat gibi besinlerden yeteri oranda alım yapmak uygundur. Hamilelik döneminde bu ihtiyaçlar dahada artış gösterir. Hamilelik öncesinde vücudun ihtiyacı olan günlük kalori ihtiyacından 300 kilo kalori daha fazla alınması uygundur.

Hamilelik döneminde düzenli beslenmenin yanı sıra hamileliğin ilk aylarında demir ilacı ile folik asit vitamini kullanılması doktor tarafından önerilmektedir. Hamilelikte anne adayı ortalama olarak 10 – 12 kilo alır. Bu dönemde kilo kontrolü takip edilmelidir. İlk 3 ayda ortalama 0,5-1 kg, daha sonraki dönemlerdede ayda ortalama olarak 1.5-2.0 kilo alınması normaldir.

Hamilelik’in yaşandığı dönemde aşırı yağlı ve aşırı kalori bulunan ancak besi değeri olmayan bisküvi ve kek gibi yiyeceklerden uzak durmak gereklidir. Hamur işi gibi yiyecekleri çok tüketmemek gereklidir. Şerbetli ve aşırı tatlılardan uzak durmak bu dönemde aşırı kilo almasına neden olduğu için uzak durulması gereken besinler arasındadır. Gün içerisinde yine sık ancak az az yemek yemek önerilmektedir. Tuz tüketimini azaltmak, fastfood tarzı yiyeceklerden uzak durmak gereklidir. Meyve, sebzelerin bol tüketilmesi önerilir. Hamilelik süresince süt ve et gibi ürünlerin tüketimi gerekli protein alımı ihtiyacını karşılayacaktır. Mümkünse haftada 1 ve 2 gün balık tüketmek oldukça sağlıklıdır. Ayrıca bu dönemde bebeğin beyin gelişimi için ceviz yenmesi günde 1 veya 2 adet iyi olacaktır. Balık tüketimini haftada 2′den fazla tüketmemek gereklidir zira balıkta civa bulunmaktadır.

Su alımı gebelikte oldukça önemlidir. Günde 10 bardak su tüketimi sıvı ihtiyacınızı karşılayacaktır. Rahat bir gebelik için çay, kahve ve gazlı içecekler kola gibi uzak durmak yada çok az tüketmek gereklidir. Soda içimide bu dönemde sorun teşkil etmez. Özellikle sıvı ihtiyacını su ile karşılamanın yanı sıra, papatya, bitki çayları, limon, ada çayı, nane, ıhlamur vb. içecekler bu dönemde tüketilebilir. Anne adayı alkol kullanıyor ise bu dönemde kesinlikle içmemelidir, hem kendisi için hemde bebek için oldukça sakınca oluşturabilir. Süt alımını günde 2 ve 3 bardak gibi gerçekleştiren anne adayları kalsiyum ihtiyacınıda karşılamış olacaklardır.

Anne adayı hamilelik öncesi aşırı kilolu ise hamileliğin öncesinde kiloları için önlem alabilir ancak hamilelik dönemine girdiğinde bulunduğu kilo ile hamileliğine devam etmelidir. Ayrıca bir kilo verme gayretine girişmemelidir. Sadece olduğu kiloyu korumaya dikkat etmelidir.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebek Sebze Çorbası

Bebekler İçin Sebze Çorbası

10 Mayıs Cumartesi 18:32 0-1 Yaş Bebek Beslenmesi

0-1 Yaş Bebek Beslenmesi

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Hamilelikte Terleme

Hamilelikte Terleme

DAHA FAZLA
Yorum Yap