Hoşgeldiniz Bugün 18.4.2019

Hamilelikte Burun Kanaması

Hamilelikte Burun Kanaması

Hamilelik döneminde yaşanan burun kanaması hamileliğe bağlı olarak şişme ve kan hacmininin artışından dolayı yaşanabilir. Hamileliğin bazı dönemlerinde 1 ve 2 ay ile tekrarlayabilecek burun kanaması bazende sürekli olarak tekrarlayarak ciddi olabilecek derecelere ulaşabilir. Sık sık yineleyen burun kanamaları hamilelik dışındaki etkenlerdende kaynaklanabilir. Bu nedenle mutlaka bir KBB uzmanına görünmenizde yarar vardır. Muayene olduğunuzda doktorunuz eşliğinde durumunuza göre ilaç veya koterizasyon gi uygulamalar gerçekleştirebilir.

Anne adayının durumuda burun kanamalarında etkili olabilir. Örneğin, sigara kullanan, iyi beslenmeyen hamilelerde bu dahada fazla gözlenebilir. Bu nedenle burun kuruluğuna neden olabilecek ortamlardan uzak durmanız, sigara içmemeniz, kirli havadan uzak durmanız, bol su içerek, vitamin, meyve ve sebzeyi bol tüketmek bu rahatsızlığı ortadan kaldırabilecek etkenler olarak uygulanabilir.

Ayrıca burun temizliğini kağıt mendil ile yapmak, sümkürürken şiddetli sümkürmemek, bulunduğunuz ortamların nemlendirilmiş olmasına özen gösterilmeside burun kuruluğunu engelleyecek ve kanamayı nispeten engelleyecektir.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde Kabızlık

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Tüplerin Tıkalı Olması

Tüplerin Tıkalı Olması

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Hamilelikte Adet Görme

Hamilelikte Adet Görme

DAHA FAZLA
Yorum Yap