Hoşgeldiniz Bugün 23.5.2019

Hamilelikte İdrar Kaçırma

Hamilelikte İdrar Kaçırma

Anne adayı hamileliğinin ilk 3 aylık sürecinde böbrekten geçip süzülen kan oranının fazlalaşması ile karşılaşmaktadır. 2. üç aylık süreçte bu dahada fazla miktarlara ulaşmaktadır. Hamile anne adayın böbrekleri idrar yapımında artışa neden olur. Bu durumdan dolayı sık sık idrara çıkma ve idrar kaçırma ile karşılaşmak normal bir durumdur ve yaşanabilir ancak, hamilelikte idrar kaçırma bir sorun olarak ele alınarak mutlaka tedavi gerektiren bir durum olduğuda unutulmamalıdır.

Bunun dışında anne adayının kilolu olmasıda bu durumun fazla görülmesine neden olan başka faktörlerden birisidir. Kilolu olmak hamileliğin henüz başlangıcında bile olsa idrar kaçırmaya neden olabilir.

Hamilelik döneminde tüm anne adayları bu problem ile karşı karşıya kalmamaktadırlar, ancak sık sık idrara çıkma ihtiyacı her hamile için geçerli bir bulgudur.

Anne adayı bu durumdan çok fazla şikayetçi ise bunu mutlaka doktoruna iletmelidir. Hem doktora başvurulduğunda bu sebebin daha iyi araştırılması ve varsa idrar yollarında enfeksiyon rahatsızlığınında giderilmesi için doktora söylenmesi zaten yeterli bir sebep oluşturmaktadır.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde Kabızlık

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Tüplerin Tıkalı Olması

Tüplerin Tıkalı Olması

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Hamilelikte Adet Görme

Hamilelikte Adet Görme

DAHA FAZLA
Yorum Yap