Hoşgeldiniz Bugün 18.4.2019

Hamilelikte İlaç Kullanımı

Hamilelikte İlaç Kullanımı

Hamilelik döneminde her ne olursa olsun doktor tavsiyesi olmadığı sürece hiç bir ilaç kullanılmamalıdır. Kullanacağınız ilaçlar bu dönemde bebeğe zarar verebilir. Bu ilaçtan bir şey olmaz demeyin, mutlaka rahatsızlığınız için gerekli olan ve kullanmanız gerektiğine inandığınız ilacı doktorunuzdan tavsiye alarak onun vermiş olduğu ilacı kullanın.

Hamilelikte ve hamilelik öncesinde kullanılması gereken ana ilaç vitamin Folik Asit’tir. Folik asit hamileliğin üç ay öncesinde başlanarak hamileliğin 3. ayına kadar kullanılmalıdır. Folik asit vitamini bebekte nöral tüp defekti denilen anomalinin önlenmesi için kullanılmaktadır. Folik asit’i düzenli olarak kullanırken 1 veya 2 gün aksatmış olsanız bile bir sakınca doğurmaz ve kaldığınız yerden kullanmaya devam etmeniz düzenli olarak her gün almanız önerilmektedir.

Folik asit dışında vitamin ve multivitamin tarzı ilaçlar mutlaka kullanım istememektedir.

Bunların dışında Demir kan ilaçları hamilelik süresince anemi kansızlık olmasa bile doğuma kadar kesinlikle kullanılması önerilir. Hamilelik kansızlığa yatkın bir durum oluşturur ve doğum sırasındada kan kaybı yaşandığı için bu ilaçların düzenli kullanımı gerekmektedir. Hamilelikte ağrı kesici grubunda yer alan ilaçlar rahat bir şekilde kullanabileceğiniz ilaç grubuna girmemektedir. Çok zoraki bir durum oluşmadıkça hamilelikte ağrı kesiciler kullanılmamaktadır. Çoğu ağrı kesici ilaçlar fetus üzerinde zararlı etkiler oluşturabilmektedirler. Bu sebeple doktor tavsiyesi olmayan hiç bir ilaç kullanılmamalıdır.

Eğer kusma, mide bulantısı gibi yoğun şikayetlere maruz kalıyorsanız doktorunuzun vereceği ilaçları kullanabilirsiniz. İdrar yolu enfeksiyonu bu dönemde sıkça rastlanan bir durumdur. Bu nedenle bazı ilaçlar kullanılması gerekebilir yine bu ilaçları doktor reçetesi eşliğinde kullanabilirsiniz. Her ne kadar doğum öncesi ve hamilelik döneminde bazı durumlar dışında ilaç kullanımı önerilmesede mecburi durumlarda doktorunuzun vereceği ilaçları kullanmanız, doktor tavsiyesi olmayan hiç bir ilacı kullanmamanız gerekmektedir.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebek Aşı Takvimi

Bebek Aşı Takvimi

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebeklerde Kabızlık Tedavisi

Bebeklerde Kabızlık Tedavisi

10 Mayıs Cumartesi 18:32 sünnet ne zaman yaptırılmalı

Sünnet Ne Zaman Yapılmalı

DAHA FAZLA
Yorum Yap