Hoşgeldiniz Bugün 18.4.2019

Hamilelikte İshal

Hamilelikte İshal

Hamilelikte İshal, ishal dışkının sulu olarak yapılması ve normalden daha fazla büyük tuvalet ihtiyacı duyulması demektir. Hamilelik döneminde yaşanan ishal rahatsızlığı genel olarak beslenme kaynaklı olarak yaşanmaktadır. Bu dönemde süt tüketiminin fazla olması, aşırı sıvı tüketilmesi, besinlerden kaynaklı zehirlenme gibi sebepler ishalin yaşanmasına sebep olabilir.

Hamilelikte ishal gözleniyor ise yapılması gerekenler şunlardır;

Eğer bakteri bazlı zehirlenme neticesinde bu rahatsızlık ortaya çıkmışsa, ishali önlemek için ilaç kullanmak sakınca oluşturabilir. İlaç kullanımı yerine doktor tarafından verilen serum şeklinde verilen sıvılar, sindirim sistemine zarar vermeyecek olan besin takviyesi ve ishalin geçmesi için bir süre beklenmesi en iyi tedavi yöntemidir. İshalin oluşturduğu rahatsızlık genel olarak bu tedavi yöntemleri ile ortadan kalkar. Bebeğiniz ishal ve bu tedavi yöntemlerinde olumsuz olarak zarar görmez.

İshal durumu 24 saatlik süreci aşkın süredir devam ediyorsa bakteri ve parazitler söz konusu olabilir buda ciddi sorunlarlara neden olabilir. Bu yüzden gaita tetkiki, kültürü ve doktor eşliğinde uzun süreli bir tedavi sizin için daha uygun olacaktır. Bu durumda mutlak olarak bir dahiliye uzmanına gözükmeniz gerekmektedir. Uzun süreli ishallerde anne adayı mutlaka listeria, besin zehirlenmesi durumunu gözetmeli ve doktor ile tedavisini gerçekleştirmelidir.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde Kabızlık

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Tüplerin Tıkalı Olması

Tüplerin Tıkalı Olması

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Hamilelikte Adet Görme

Hamilelikte Adet Görme

DAHA FAZLA
Yorum Yap