Hoşgeldiniz Bugün 20.2.2019

Hamilelikte Kabızlık

Hamilelikte Kabızlık

Hamilelikte kabızlık günlük yaşantıda zaten genel olarak edinilen kabızlık problemi bu dönemde dahada fazla kendisini ortaya çıkarmaktadır. Bunun nedeni günümüz koşullarında tüketilen yiyecekler vs. diyebiliriz. Ancak hamilelik döneminde yaşanan kabızlık’ın daha fazla olmasının sebebi anne adayının daha hareketsiz ve daha fazla dinlenmeye ihtiyaç duymasından kaynaklanmaktadır. Çünkü bu durumda yenen yiyeceklerin daha zor hazmedilmesine neden olmaktadır.

Gelişen hormonların ve rahmin bağırsaklara baskı yapması sonucu oluşan hamilelikte kabızlık problemi için tedaviye gerek görülmemektedir. Tedaviye ihtiyaç duyulması durumunda ise hemoroid ve basur için tamamen tedavi mümkün değildir. Tedavi süreci için uygulanabilecek süreçte kremler, dışkı için yumuşatıcı ilaçlar ve oturma banyosu faydalı olabilir.

Hamilelikte dışkının dışarıya atılması için her gün aynı saatlerde anne adayının kendisini biraz zorlaması iyi olur. Tuvalete sık çıkmak önerilmektedir. Bu dönemde lifli, posalı her tür meyve ve sebzenin bol tüketilmesi, zeytinyağlı yiyecekler tercih edilmesi, akşam erik, kayısı gibi komposto tüketimi ve sabah aç karnınıza kuru incir tüketmek bu şikayetinizin azalması için önerilebilir.

Sizin için diyet bu dönemdede çok önemlidir. Mümkün olduğu kadar bağırsak hareketlerini artıracak yiyecek ve içecekler tercih etmelisiniz. Normal doğum’da hemoroid genel olarak sorun oluşturmaz. Ancak ileri derecede yaşanan bir durum söz konusu ise doktorunuz ile görüşüp doğumu sezeryan olarakta gerçekleştirmek mümkün olabilir. Doğumdan sonra hemoroid ve kabızlık problemleriniz 3 ay gibi bir süreçten sonra devam ediyorsa genel cerrahiye görünmenizde faydalı olacaktır.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde Kabızlık

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Tüplerin Tıkalı Olması

Tüplerin Tıkalı Olması

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Hamilelikte Adet Görme

Hamilelikte Adet Görme

DAHA FAZLA
Yorum Yap