Hoşgeldiniz Bugün 23.5.2019

Hamilelikte Kansızlık

Hamilelikte Kansızlık

Kansızlık yani anemi kandaki hemoglobin miktarının belirli bir oran altında kaldığı oluşan duruma denir. Verilen oran yaş grubu ve cinsiyete göre farklılık gösterebilir. Hamilelikte kansızlık önemli bir sorun teşkil etmektedir. Bu yüzden hamilelikten önce ve hamilelik döneminde anne adayı kan değerlerini ölçtürmeli ve takviye tedaviler ile bu eksikliği gidermelidir. Bu tedavi ve değer ölçümlerini özellikle bebek düşünmeden önceki süreçte gidermek sağlıklı bir hamilelik dönemi için çok önemlidir.

Kansızlığın bir tek değil bir çok sebebi olabilir. Örneğin, folik asit eksikliği, B-12 eksikliği, daha önceki dönemlerde yaşanmış kaza vb. durumlardan dolayı oluşan kan kayıpları gibi.

Hamilelikte kansızlık anemi neden görülmektedir.

Hamilelikte bebeğin rahime düştüğün andan itibaren tüm ihtiyacını anne karşılamaktadır. Anne bu dönemde beslenmesine dikkat etmezse sağlıklı beslenmez ise anne kansızlık problemi ile karşı karşıya kalacaktır. Bu nedenle anne adaylığından önce vücutta tespit edilecek olan eksiklikler doğuma karar vermeden önce giderilmelidir. Bu şekilde hem anne hemde bebek için sağlıklı bir hamilelik dönemi gerçekleşebilecektir.

Hamilelikte kansızlık için tedavi olarak anemi olsada olmasada bu dönemde anne adaylarına demir desteği verilmektedir. Demir ihtiyacı olmasa dahi verilmesi kansızlığı önlemek için kullanılan bir tedavidir.

Hamilelikte kansızlı belirtilerinin başlıca olanları, iştahsızlık, baş dönmesi, uyku bozukluğu, halsizlik, baş ağrıları, saç dökülmesi gibi etkenler olarak gözükmektedir. Hamilelik döneminde anne adayına folik asit eksikliğinden kaynaklı anemi teşhisi konulursa bu dönemde anne adayının kullanması için folik asit doktor tarafından verilmekte ve anne adayı bu ilacı belirli bir süre kullanmaktadır.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde Kabızlık

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Tüplerin Tıkalı Olması

Tüplerin Tıkalı Olması

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Hamilelikte Adet Görme

Hamilelikte Adet Görme

DAHA FAZLA
Yorum Yap