Hoşgeldiniz Bugün 25.3.2019

Hamilelikte Karın Ağrısı, Kasık Ağrısı

Hamilelikte Karın Ağrısı

Hamilelik döneminde anne adaylarının en çok şikayet ettikleri hamilelikte karın ağrısı, ve hamilelikte kasık ağrısı zaman zaman çeşitli sebeplere neden olarak yaşanabilir. Bazen önemsiz sebeplerden dolayı oluşan ağrıların yanı sıra tedavi gerektiren annenin hastaneye yatmasına sebep olan nedenlerden dolayıda ağrılar görülebilir.

Özellikle hamileliğin ilk günlerinden itibaren bu karın ve kasık ağrısı bir çok anne adayı tarafından hissedilen bir rahatsızlık belirtisidir. İlk günlerden sonra 3. ay ve 4. aylar itibariyle kasık bölgesine tabiri edilen bıçak saplanması gibi keskin ağrılar görülebilir. Bazen hareket etmek, ani hareketler ve ayağa kalkmak gibi durumlarda bu ağrı dahada şiddetlenebilir. Bu durumda gerçekleşen kasık ağrılarının sebebi rahim büyümesinden kaynaklanmaktadır. Rahim büyümesi esnasında görülen ağrılar genellikle sağ tarafta görülür bazen bu ağrılar 2 taraflıda gerçekleşebilir.

Hamilelerde eğer şişkinlik, gaz ve kabızlık gibi rahatsızlıklarda varsa buna neden olabilecek şekildede kasık ağrıları yaşanabilir. Hamileliğin son aylarına doğru yalancı doğum ağrıları’da karın ağrısıne neden olabiliyor. Bu tarz kasılmalar yaşadığınızda eğer dinlendiğinizde ve stresten uzak durduğunuzda geçiyor ve rahatlıyorsanız gerçek doğum olmadığı anlamına gelir. Tam tersi ağrılar sık sık ve belirli aralıklarla şiddetli olarak yaşanılıyorsa doğumun yaklaştığı ve gerçek doğum sancısına işaret ediyor diyebiliriz. Hamilelik döneminde hangi haftada, hangi ayda olursanız olun kanama yaşıyor ve ağrılarınız varsa mutlaka doktorunuza başvurun.

Hamileliğiniz esnasında karın ağrısı ile birlikte kusma, bulantı, ateşlenme ve idrarınızda kana benzeyen şikayetler var ise idrar enfeksiyonu yaşıyor anlamına gelebilir.

Bunların dışında gerçekleşebilmesi muhtemel ağrılarda bulunmaktadır. Eğer karın ve kasık ağrınız arttı ve rahatsızlıklarınız düzelmiyorsa hamilelik dışı ağrılarada neden olabilir, örneğin, apandisit, safra kesesi iltihabı, mide problemleri gibi. Bundan dolayı karın ağrısının sebebini kesin çözüm için en kısa sürede doktorunuza gözükmeniz sizin için faydalı olacaktır.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde Kabızlık

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Tüplerin Tıkalı Olması

Tüplerin Tıkalı Olması

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Hamilelikte Adet Görme

Hamilelikte Adet Görme

DAHA FAZLA
Yorum Yap