Hoşgeldiniz Bugün 21.3.2019

Hamilelikte Kaşıntı

Hamilelikte Kaşıntı

Hamilelikte Kaşıntı, Gebelikte Kaşıntı

Hamilelik dönenimde genel olarak anne adaylarının %20′ye varan bir kısmı çeşitli sebeplere dayalı olarak kaşıntıdan şikayetçidirler. Hamilelik esnasında genel olarak sebebi ne olursa olsun mutlaka doktora başvurulma sebebidir.

Kaşıntı araştırmasında genel olarak ilk bilinenlerden olan Gebelik Kolestazı yani hamileliğe bağlı olarak yaşanan safranın karaciğerde birikmesi anlamını taşır, bir diğer deyişle safra birikmesi olarakta adlandırılır.

Gebelik Kolestazı hamileliğin 3. ayından sonra yaşanan bir rahatszlık olarak belirti gösterir. Hamileliğe bağlı olarak yaşanan bu rahatsızlık genel olarak doğum sonrası kısa bir süreçte geçer. Doktor tarafından tanı konulurken safra kesesinde taş ve karaciğerde iltihap olup olmadığından emin olunmalıdır. Ultrasonografi ve kan tahlilleri ile tanı kesinleştirilmelidir. Anne adayların hemen hemen 500 ve 1000 arası gibi bir rakam aralığında bu hastalık yaşanmaktadır.

Gebelik kolestazı dışında yaşanan kaşıntı sebepleri ise hamileliğin ilerleyen sürecinde karın büyümesi ve vücutta gelişen diğer bölgelerde oluşan çatlaklar nedeniyle yaşanabilir.

Hamilelikte terlemede artmakta olduğundan bu sebepten dolayıda kaşıntıda artış gözlenebilir. Hamile kadınlarda el ve ayaklarda kızarıklık kaşıntı gibi durumların söz konusu olması halinde hamilelikte artmakta olan östrojen hormonuna bağlı olduğu düşünülmekte ve doğum sonrası kısa sürede geçmektedir.

Kaşıntının sebepleri araştırıldığında buna göre tedavi uygulanabilir. Çatlak vb. durumlardan kaynaklanan kaşıntılar için bademyağı, çatlak giderici nemlendirici kremler doktor eşliğinde kullanılabilir.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde Kabızlık

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Tüplerin Tıkalı Olması

Tüplerin Tıkalı Olması

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Hamilelikte Adet Görme

Hamilelikte Adet Görme

DAHA FAZLA
Yorum Yap