Hoşgeldiniz Bugün 21.3.2019

Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelik döneminde sıkça rastlanılan mide bulantısı şikayeti gayet normal bir durumdur. Hamile anne adaylarının hemen hemen %50′si bu şikayet ile doktora başvurmaktadırlar. İkiz bebeklere hamile olan anne adayları ise mide bulantısı şikayetine daha fazla maruz kalmaktadırlar. Eğer mide bulantısı ve kusma aşırı derecede ise anne adayları için tedavi gerektirebilecek bir durum oluşturabilir.

Hamilelikte mide bulantısı ve kusma bebek için herhangi bir tehlike oluşturmaz. Bunların yanı sıra hamilelik zehirlenmesi, erken doğum ve düşük gibi sorunlarada yol açmaz.

Mide bulantısı ve kusma şikayeti için tedavi yöntemleri ise öncelikle doktora başvurmak diğer yandan, kuru gıdalardan hafif olanlarını tercih etmelisiniz. Günlük yemek öğününü artırabilir 6 öğün yiyebilirsiniz. Ancak bu öğün aralıkları çok sık olduğu için her öğünde azar azar yemek gereklidir. Bol sıvı tüketmeye dikkat etmeli, yenen yemeğin ardından 1 saat kadar sonra su içmeniz önerilmektedir. Bulunduğunuz ortam stresli ve yorucu ise bunlardan mümkün olduğu kadar kaçınmalısınız.

Yaşadığınız ortamı mide bulantısına yol açmayacak şekilde dilediğiniz gibi düzenlemeli, sessiz sakin ve huzurlu bir ortam kendinize edinmelisiniz. Genellikle sabah uyandığınızda bu şikayet ile karşılaşıyorsanız tuzlu olacak şekilde, bisküvi, leblebi ve çubuk kraker gibi gıdaları tüketebilirsiniz. Bu gıdaların yanı sıra yine kuru gıdalardan, makarna, ekmek, haşlanmış patates, pirinç pilavı, yoğurt, yumurta ve peynir tüketmeniz önerilir. Ağır yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir örneğin, kızartma ile hazırlanmış veya yağlı yiyecekler. Her durumda ne olursa olsun mutlaka doktorunuzdan destek almalısınız gerekiyorsa doktorunuzun vereceği mide bulantı ilaçlarını kullanabilirsiniz.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde Kabızlık

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Tüplerin Tıkalı Olması

Tüplerin Tıkalı Olması

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Hamilelikte Adet Görme

Hamilelikte Adet Görme

DAHA FAZLA
Yorum Yap