Hoşgeldiniz Bugün 21.3.2019

Hamilelikte Saç Dökülmesi

Hamilelikte Saç Dökülmesi

Hamilelik döneminde genel olarak saçlar dökülmez. Saç dökülmesi doğumdan sonra yaşanan bir durumdur. Doğumdan sonra saç dökülmesi, östrojen hormonunun etkisi nedeni ile saç tellerinin dinlenmeye geçmesi doğumun sonrasında ise normal duruma gelmesi neticesinde saçların tekrar eski orandan daha fazla dökülmeye başlaması ile yaşanır. Çünkü hamilelik döneminde dinlenmeye geçen saç telleri, doğumdan sonra normal akımda seyretme dönemi ile birlikte dinlenmeye geçen saç tellerinin tekrar eski haline geçerek dökülmeye geçmesi ile artış gözlenir. Bu normal bir durumdur.

Doğumdan sonra yaşanan saç dökülmesi saç kaybına neden olmaz. Bu durum doğumdan sonra 1 sene içerisinde normale döner. Anne adayının düşük ve kürtaj yapma gibi olasılıklarındada saç dökülmesi bir süre yaşanabilir.

Hamilelik sonrası saç dökülmesini daha aza indirmek için yapmanız gereken tavsiyeler;

Saçlarınıza fön çekmeyin, saç kurutma için kullandığınız ciahızı soğuk olarak kullanmaya özen gösterin.
Sebze ve meyveyi bol oranda tüketin. Toka takmanız gerekiyorsa sıkı olarak değil biraz gevşek olarak takın. Saçlarınız ıslak iken yumuşak fırça tercih edin, sert taraklardan kaçının, Şampuan seçimini biotin ve silika içeren maddelerden yana kullanın, son olarakta doktor tavsiyesi ile edineceğiniz vitaminler kullanabilirsiniz.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde Kabızlık

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Tüplerin Tıkalı Olması

Tüplerin Tıkalı Olması

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Hamilelikte Adet Görme

Hamilelikte Adet Görme

DAHA FAZLA
Yorum Yap