Hoşgeldiniz Bugün 24.5.2019

Hamilelikte Sağlık Sorunları

Hamilelikte Sağlık Sorunları

Hamilelik sırasında çeşitli sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Bunlardan bazıları normal, bazıları da doktora acilen gitmemizi gerektiren sorunlar olabilir. Hamilelik sırasında sağlığımıza çok dikkat etmeli, kendimizi iyi gözlemeliyiz.

Soru: Hamileyken kramp girmesi normal midir?

Adet görme esnasında karşılaşılan kramplar gibi kramp girmesi normaldir. Bunun sebebi uterusun, rahmin gerilmesi ve büyümesidir.

Soru: Hamilelik sırasında kanama | Hamilelik sorunları

Cervix eğer aşınmış ya da zarar görmüş ise kanama olabilir. Bu ağır kaldırma, ilişki sırasında zarar görme gibi nedenlerle olabilir.

Soru: Kahverengi akıntı | Hamilelik sıkıntıları

Eski kan akıntısı olabilir. Bazen kılcal damar yırtılabilir, küçük kanama olabilir ve bir süre sonra kahverengi akıntı olarak gelebilir.

Soru: Bebek düşürme | Hamilelik sorunları

Bebek düşürme, dikkatli olmanıza rağmen bebek düşürme doğanın sizde tedavi edilmesi gereken bir durum olduğunu bir nevi söyleme yolu olabilir. Doktorunuza tekrar eden düşükler ile alakalı görünmelisiniz ve gerekli tedavileri olmalısınız. Gebeliğin 6. Haftasından sonra bebek düşürme ihtimalinin %5’lere kadar düştüğünü söylemekte fayda var.

Soru: Hamilelik ve fibroid

Gebelik esnasında 10 cm’e kadar ya da daha fazla fibroid uzaması görülebilir. Bu rahatsız edici bir durum olsa da bebeğe zarar vermez. Eğer aşırı büyüme gözlenirse erken doğum yapılır.

Soru: Hamilelik sırasında düşme

Hamilelik esnasında düşmemelisiniz. Çok dikkatli olmalı, her adımınızı itina ile atmalısınız. Sırt üştü düşme genelde tehlikesiz olsa da doktora görünmekte yarar vardır. Bebek çok büyük ihtimal zarar görmez bunun nedeni bebeğin çok iyi, çok sıkı korunuyor ve yerleşiminin çok iyi olmasıdır.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebek Aşı Takvimi

Bebek Aşı Takvimi

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebeklerde Kabızlık Tedavisi

Bebeklerde Kabızlık Tedavisi

10 Mayıs Cumartesi 18:32 sünnet ne zaman yaptırılmalı

Sünnet Ne Zaman Yapılmalı

DAHA FAZLA
Yorum Yap