Hoşgeldiniz Bugün 23.5.2019

Hamilelikte Spor Yapma

hamilelikte spor yapmak

Hamilelikte spor yapmaya devam edilebilir mi? Bu, yapılan spora göre değişir. Kadının idmanlı oluşu ve sporun yapılış şekli ayrı ayrı etkilidir, ölçülü veya aşırı şekilde, sağlığa ve hamileliğin zamanına göre spor hareketleri değişik durumlar gösterir. Bundan başka her türlü soğuktan sakının. Hava ısısı ile suyun ısı derecesi arasında çok büyük bir fark varsa banyo yapmayın, ırmak, dere gibi sularda yıkanmayın, suları soğuk olur. Terlerseniz çabucak kurumaya bakın ve çok serin yerlerde durmayın. Hamileliğin zamanı da ele alınması gereken bir konudur. İlk üç ve son iki ay spor yapılmamalıdır.

 

Eğer hamilelik sırasında hiç spor yapmıyorsanız en az birkaç hareket yapmalısınız. Günde en az yarım saat yürüyün ve her sabah 10 dakika beden hareketleri yapın. Yürüyüş hamileliğin sporudur Yürüyüş hiç bir zaman tehlikeli değildir, özellikle bacaklarda kan dolaşımını artırır, solunumu, çoğunlukla tembel olan bağırsakların çalışmasını sağlar, karın kaslarım kuvvetlendirir. Nihayet çocuğun başının iyi bir durumda olmasını ve basene iyi inmesini sağlar. Her gün havadar bir yerde yarım veya bir saat yürürseniz size gerekli % 25 fazla oksijen alırsınız. Kendinizi daha iyi hissedersiniz ve iyi bir doğum yaparsınız.

 

Beden hareketleri Bu hareketler, bugün doktorlar tarafından daha çok öğütleniyor. İyi bir şekilde seçilen hareketler 3 avantaj sağlıyor: önce hamileliğin iyi gitmesini kolaylaştırıyor (kan dolaşımı, fazla oksijen çocuğu daha iyi bir şekilde, vücudu yormadan taşımak için organların değişikliğe uğraması, iyi bir sinir dengesi). ikinci olarak, daha çabuk ve daha kolay bir doğum sağlıyor (doğumda önemli rol oynayan kasların daha sağlam bir şekle girmesi, basen eklemlerinin daha esnek oluşu). Nihayet, doğumdan sonra, vücudun bazı bölümlerinin Önceki haline gelmesini sağlıyor (düz bir karın, ince bir görünüş, göğüslerin sarkmaması vs).

 

Öğütlenen beden hareketleri 3 sınıfa ayrılır: Solunumu sağlayan hareketler, kasları çalıştıran hareketler, vücudun gevşemesini sağlayan hareketler. «Doğum» bölümünün sonunda bunların hepsini bulacaksınız. Çocuğun dünyaya nasıl geldiğini, sizin ona nasıl yardım edebileceğinizi öğrendikten sonra, doğuma hazırlık olarak yapılan hareketlerin faydalarını daha iyi anlayacaksınız. Size yeterli olan o bölümdeki hareketleri yapın. Sizi atlet yapacak değiliz fakat bunlar hamileliği ve doğumu kolaylaştıracak basit hareketlerdir. Her sınıftaki hareketlere ne zaman başlayacağınızı ve ne zaman bitireceğinizi belirten tarihlere dikkat edin. Hamilelik sırasında ölçülü kültür fizik hareketlerini kötüleyen çok az öğüt vardır. Hareketlere başlamadan önce doktorunuza sormanız yerinde bir davranış olur. Dağcılık: Dağda gezintilere evet. fakat kayalara tırmanma, dağlara çıkışa hayır. Düşmemeye dikkat edin. Bisiklet, motosiklet: Neden olmasın? Sarsıntı mı? Doğumu başlatmaya yetmez. Fakat son 3 ayda denge kaybedip düşme tehlikesi vardır. Ama bu devrede kim bisiklete veya motosiklete biner…

 

Binicilik: Düşme tehlikesi olduğu için hayır. Yüzme: Olabilir ama dalma yok. Denizaltına dalma: Yumurta için tehlike. Tramplenden atlama: Karın üstü bir düşüş tehlikeli olduğundan yasaktır. Kürek: Olabilir. Karın kasları için yararlıdır. Kayak: Düşme tehlikesi olduğu İçin hayır. Üstelik bacağınızı kırarsınız, vücudunuzdaki kalsiyumun bir kısmı çocuk İçin ayrıldığından tedavi uzar. Deniz kayağı, sörf: Hayır (karın üstü düşme tehlikesi). Tente: Karın kastarı için mükemmel.

 

Deniz banyosu: Mükemmeldir, ancak üşütmemek gerekir. Deniz suyu soğuk veya hava ısısı deniz suyundan düşükse girmeyin. Nehir suları çoğunlukla soğuk olur. Güneş banyosu: Çok kötü, yüzünüzde hamilelik maskesi oluşur. Yüzünüzü hamilelik biraz bozmuşsa, güneş daha fena yapar. Sonra güneş, bacaklarınızda varis yapar veya varisi ilerletir. Spor konusunda sonuç: Hep tekrarladığım şey, karın üstüne düşme veya karına darbe tehlikesidir. Bu düşüş hamileliğe son verebilir. Çocuk bir meyve gibi ağacı sallayınca düşmez, fakat karma gelen bir darbe plasentayı söker. Sporcular, unutmayın ki son 3 ayda refleksler yavaşlar ve çaptan düşersiniz. Ama diyeceksiniz, son 3 ayda bu vücutla spor yapan ender olur, Haklısınız.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Gebelikte giyim hamilelikte giyim

Gebelikte Giyimin Önemi

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Gebelikte Diş Bakımı

Gebelikte Diş Bakımı

DAHA FAZLA
Yorum Yap