Hoşgeldiniz Bugün 18.4.2019

Hamilelikte Sporun Faydaları

Hamilelikte Spor Faydaları

Hamilelikte spor ve egzersiz hareketleri oldukça faydalıdır. Özel durumlar için yinede bu dönemde egzersiz ile ilgili doktora danışarak yapılması daha uygun olacaktır. Bu dönemde özel bir sebep ve durum yoksa zaten doktorunuzda size egzersiz yapmanızı tavsiye edecektir. Egzersiz yapmaya hamileliğin Üçüncü ayından sonra başlanılması tavsiye edilmektedir.

Sıra geldi spor ve egzersiz hareketlerinin gebelikteki faydalarına.

Anne adayının yaptığı egzersiz bel ve sırt ağrılarının azalmasını, uyku probleminin en aza indirilmesine, bu dönemde kendi güveninizi kazanmanıza ve daha iyi sağlıklı hissetmenize, vücudun uğradığı değişikliklere rağmen şekil bozukluklarının giderilmesine, normal bir doğum yapılmasına sancının azalmasına, doğum bittikten sonraki süreçte vücudunuzun hızlı bir şekilde eski düzenine dönmesine, uygun kilo alımına ve bu dönemde yaşanacak olan şişkinliklerin azalmasına yardımcı olacaktır.

Normal yaşantıda sıkça yapılan spora bir başlama bir bırakma bu dönemdede fayda değil zarar sağlayabilir. Bu nedenle düzenli spor yapmanız en uygun olanıdır. Kendinize bir çizelge belirleyerek haftanın 3 gününü spor yapmaya belirli sürede yapmaya odaklamanız ve düzenli yapmanız çok iyi olacaktır.

Yapacağınız egzersiz hamile olduğunuz için kısıtlı olmalıdır, ağır hareketlerden ve egzersiz çeşitlerinden kaçınmalısınız. 2 günde bir yapacağınız spor 20 ve 30 dakika aralığında kendinizi yormayacak, nefes nefese kalmayacak, kalp çarpıntısı gibi rahatsızlıklara meydan vermeyecek şekilde yapılmalıdır. Spor yaptığınız sürece ara ara kısa dinlenmeniz ve her egzersize spora başlamadan önce kendinizi ısınma hareketleri yaparak spora hazırlamanız gerekmektedir. Egzersiz süresinin bitimine doğru yavaş ve kısa hareketlerle sporu sonlandırmanız uygun olacaktır.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Hamilelikte Bisiklete Binmek

Hamilelikte Bisiklete Binmek

10 Mayıs Cumartesi 18:32 hamilelikte yüzme

Hamilelikte Yüzme

DAHA FAZLA
Yorum Yap