Hoşgeldiniz Bugün 18.4.2019

Hamilelikte Süt İçmek

Hamilelikte Süt İçmek

Anne adaylarının hamilelik döneminde kalsiyum ihtiyacı artış gösterir, süt kalsiyum yönünden oldukça zengin bir besindir, bu nedenle anne adayının günde 3 bardak süt içmesi kendisi ve bebeği için gerekli olan kalsiyum ihtiyacını karşılayacaktır.

İnek sütünün içinde bir çok vitamin bulunur bunlar D, A, C, K vitaminleri, demir, iyot, fosfor, flor, minareller ve yağ.

Anne adayının günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 mg kadardır ancak anne adayı 18 yaşın altında ise bu ihtiyaç 1300 mg’dır. Hamilelik döneminde kalsiyum ihtiyacını sadece sütten sağlamak söz konusu değildir, aynı şekilde bu ihtiyacı meyve, sebze, baklagiller, yoğur ve peynirdende süt kadar olmasada kalsiyum ihtiyacı giderilebilir. Ortalama bir su bardağında 250 mg kalsiyum yer alır, toplam 3 bardakta ise 750 mg olur ve yeteri kalsiyum ihtiyacı için diğer besinlerle birlikte ihtiyaç karşılanmış olur. Süt sadece kalsiyum değil D vitaminide içerir ve d vitamini anne adayı ve bebek için gerekli proteinide içerir.

Hamilelik döneminde tüketilen süt anne için kemik erimesini önler, bebek için ise kemik ve diş sağlığında oldukça faydalıdır.

Eğer hamilelik döneminde süt içemiyorum diyorsanız bol olarak yoğurt, ayran, peynir gibi besinleri tüketmeniz gerekmektedir. Bu besinleride tüketmekte zorlanıyorsanız doktorunuzun vereceği kalsiyum takviyesi ile bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebek Aşı Takvimi

Bebek Aşı Takvimi

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebeklerde Kabızlık Tedavisi

Bebeklerde Kabızlık Tedavisi

10 Mayıs Cumartesi 18:32 sünnet ne zaman yaptırılmalı

Sünnet Ne Zaman Yapılmalı

DAHA FAZLA
Yorum Yap