Hoşgeldiniz Bugün 18.4.2019

Hamilelikte Ultrason

Hamilelikte Ultrason

Hamilelik döneminde hiç kuşkusuz ultrason en sık muayene çeşidi olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Hamileliğinizde herhangi bir problem olmasa bile belirli aralıklarda ultrasonografi kontrolleri doktor tarafından gerçekleştirilmektedir. Gebelik esnasında farklı dönemlerde gerçekleştirilen ultrason bebeğin ilk aylarında kilosunu, kese büyüklüğünü, kalp atışlarını vb. değerlendirmeleri gerçekleştirmek için gereklidir. Hamileliğin 5. ayında kilo, su, plansenta durumu, organ yapıları gibi çeşitli değerlendirmeler gerçekleştirilebilir.

Ultrasonografi radyasyon içermediği için bebeğe zararlı değildir. Sık sık ultrason’a girilmesi herhangi bir rahatsızlığa meydan vermez.

Hamilelik döneminde ultrasonografi ne amaçlarla yapılmaktadır;

Ultrasonda, hamileliğin olup olmadığı, normal yerindemi, rahim içerisindemi, canlımı, kaç aylık, kaç haftalık, bebeğin ense kalınlığı, tahmini kilosu, haftaya göre kilo gelişimi, bebeğin duruşunun ne şekilde olup olmadığı, bebeğin kafa çapı, bacak uzunluğu, bebeğin suyu, 18 ve 20 hafta aralığında yapılan kontrolde bebeğin organlarında herhangi bir gelişim bozukluğu söz konusumu gibi birçok değerlendirmeler ultrason eşliğinde öğrenilebilir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bebeğin cinsiyeti, erken doğum riski, gibi durumlarıda yine ultrason sayesinde öğrenebilirsiniz.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebek Aşı Takvimi

Bebek Aşı Takvimi

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebeklerde Kabızlık Tedavisi

Bebeklerde Kabızlık Tedavisi

10 Mayıs Cumartesi 18:32 sünnet ne zaman yaptırılmalı

Sünnet Ne Zaman Yapılmalı

DAHA FAZLA
Yorum Yap