Hoşgeldiniz Bugün 23.5.2019

Hamilelikte Uyku

Hamilelikte Uyku

Hamilelik döneminde genel olarak hamileliğin ilk ayları uyku açısından sorunsuz olarak ilerlemektedir. Ancak hamilelik döneminin ilerlemesi ve sonlarına doğru yaklaşması halinde uyku sorunuda ortaya çıkan bir problemdir. Hamilelikte uyku probleminin bir kaç ana nedeni vardır bunlar, gece uyku halinde iken bacağa kramp girmesi, sık sık tuvalete çıkma, gebeliğin ilerlemesi neticesinde karnın gittikçe büyümesi sonucu yatakta istenilen pozisyonda yatamamak, bacak ve bel ağrıları, yine bu sebepe bağlı olarak nefes almakta zorlanmak gibi nedenler uyku düzenini bozmaktadır.

Hamilelikte uyku pozisyonu genel olarak sırt üstü yatmak önerilmeyen pozisyonlardandır. Genel olarak anne adayının sol yan tarafına doğru yatması uygun görülmektedir. Karnın iyice büyümesi her ne kadar sol yana doğru yatışı zorlaştırsada bebek sağlığı için özellikle sol tarafa yatmak önerilir. Bunun sebebi ise damarlar üzerindeki baskının azalması ve bebeğinize daha fazla kan gitmesidir. Bunların yanı sıra bacaklarınızın arasına yastık koymanızda rahat etminizi sağlayabilir. Ayrıca yan yattığınız için nefes alma probleminizide bir nebze olsun hafifletecektir.

Uyku düzenini iyi ayarlamanız sizin ve bebeğiniz için oldukça önemlidir. Özellikle yüz üstü karnın alta gelecek şekilde ve sırt üstü yatış pozisyonları sağlık açısından önerilmemektedir. Eğer hamileliğinizin başlangıç döneminde iseniz yatış pozisyonunuz çok önemli değildir. Üstte yazılan ve dikkat edilmesi gereken yatış pozisyonlar ileri gebelikte uygulanması gereken yatış pozisyonlarıdır.

Hamileliğiniz döneminde uyku sorunlarını düzenlemek için bunların dışında yatmadan önce sıcak duş almak, çay ve kahve gibi uyarıcı madde içeren içeceklerden uzak durmak, uyku öncesi ılık bir süt içmek, düzenli hafif yürüyüşler ve egzersizler yapmak uyku düzeniniz için önerebileceğimiz bazı tavsiyelerdir.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde Kabızlık

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Tüplerin Tıkalı Olması

Tüplerin Tıkalı Olması

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Hamilelikte Adet Görme

Hamilelikte Adet Görme

DAHA FAZLA
Yorum Yap