Hoşgeldiniz Bugün 24.5.2019

Hamilelikte Varis

Hamilelikte Varis

Hamilelikte varis oluşumu aileden gelen ırsi diye tabir edilen bir rahatsızlık olarakta değerlendirilebilir. Varis oluşumu, cilde yakın yüzeysel toplar damarlarda meydana gelen genişlemeler olarak açıklanabilir. Damarlardaki yaşanan genişlemeler bazı anne adaylarında görsel olarak rahatsızlığın yanı sıra ağrı vererekte rahatsızlık belirtisi verebilir. Hamilelik döneminde varisler genel olarak bacaklarda daha yoğun olarak gözlenir.

Hamile olan anne adaylarında varis görülme olasılığı 2, 3 kat daha fazla olarak gözlemlenebilir. Bu oran hamilelerde %15 daha fazla gözükür. Bacak varisleri normal doğuma engel teşkil etmez.

Hamilelik döneminde varise engel olabilmek için aşağıdaki öneriler uygulanabilir;

Kilo almamaya özen gösterin, çok fazla ayakta kalmamaya dikkat edin, egzersiz, spor ve yürüyüş yapın, giysileri bol seçin, dar pantolan, dar ayakkabı gibi giysileri tercih etmeyin, bacaklarınızı oturuş pozisyonunda rahat ettirecek şekilde oturmaya özen gösterin, İstirahat edin, mümkünse uzandığınızda ayaklarınızın altına yüksek yastıklar yerleştirin, topuklu ayakkabı giymeyin, sigara’dan uzak durun, bacak bacak üstüne atıp oturmayın, Uzun süre ayakta kalmayın.

Hamilelikte varis tedavisi için hafif varisler gözleniyorsa tedavi gerekmeyebilir. Ancak ileri derecede varis için varis çorabı verilebilir. Bunun yanı sıra bazı bacak egzersizleri yapmak varis önlemi için yapılabilir. Doğum sonrası varislerde yüksek oranda düzelme gözlenir.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde Kabızlık

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Tüplerin Tıkalı Olması

Tüplerin Tıkalı Olması

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Hamilelikte Adet Görme

Hamilelikte Adet Görme

DAHA FAZLA
Yorum Yap