Hoşgeldiniz Bugün 24.5.2019

Hamilelikte Yatış Pozisyonu

Hamilelikte Yatış Pozisyonu

Anne adaylarının hamilelik döneminde sol tarafa yatmaları önerilmektedir. Sol tarafa yatış pozisyonunda plasentaya kan gidişi daha fazla olur ve bebeğen besin maddesi ve oksijen daha fazla ulaşmış olur. Sağ tarafa yatıldığında bebeğe giden kan miktarı azalır ve vücutta şişlikler artabilir. Anne adayı için en uygun yatış pozisyonu sola doğru yatıp bacakların karna doğru çekilerek yatış pozisyonudur. Gece uyku esnasında dönmeyi engellemek için sırtınıza bir yastık koyabilirsiniz.

Hamileliğin ilk üç ayındaki yatış durumu, bu aylarda yatış pozisyonu pek önemli değildir sadece yüzüstü yatmamanız önerilir.

Gebelikte sırt üstü yatmak önerilmez. Çünkü sırt üstü yatış pozisyonunda rahim bütün ağırlığı ile omurgaya, büyük kan damarlarına, bağırsaklara ve sırt kaslarına baskı yapar. Böyle oluncada bel ağrısı, basur gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Ayrıca bu yatış pozisyonu kan basıncının düşmesine, hamilelerin halsizlik, baş dönmesi gibi şikayetlerine neden olur.

Yüzüstü yatmak hamilelik döneminde bebeğe baskı yapacağı için dikkat edilmesi gereken bir husustur. Ayrıca rahimede bu pozisyonda yatmak baskı yapacaktır.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebek Aşı Takvimi

Bebek Aşı Takvimi

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebeklerde Kabızlık Tedavisi

Bebeklerde Kabızlık Tedavisi

10 Mayıs Cumartesi 18:32 sünnet ne zaman yaptırılmalı

Sünnet Ne Zaman Yapılmalı

DAHA FAZLA
Yorum Yap