Hoşgeldiniz Bugün 24.5.2019

Lohusalık

03863248 / 8125167

Lohusalık dönemi hamileliğin ardından geçen ilk 6 haftaya yani 40 günlük sürece denmektedir.

Anne’nin yapmış olduğu doğumdan sonra sezaryan veya normal doğum olsun 1 hafta sonrasında normal muayene ve dikiş için doktora gidilmesi gerekmektedir. Dikişler sadece sezeryan ile doğum yapmış olan anneler için kontrol gerektirir. Normal doğum yapan anneler için dikiş değil rutin kontroller gerçekleştirilecektir. Rutin kontroller için bulunduğu sağlık kurumlarına gidilebilir. Doğumdan sonra anne adayları genel olarak halsiz ve bitkinlik problemi yaşayabilirler. Muayene için gideceğin kurumda doktorunuz tarafından verilecek olan vitamin takviyeleri ile halsizlik ve bitkinliğiniz giderilecektir. Daha sonraki süreçte doktorunuz sizi rutin kontroller için belirli gün aralıklarında çağıracaktır.

Doğumdan sonra lohusalık döneminde yeni anne’de akıntı meydana gelmektedir. Bazı annelerde bu renk kırmızı olabileceği gibi kimi annelerdede sarı ve beyaz renklerde olabilir. Bu akıntıya verilen isim loşi’dir. Loşi akıntısı ilk olarak kırmızı renkte olmaktadır. Daha sonraki gelişen beş günlük süreçte bu renk pembe ve sarı renk şekline döner. Yaşanan bu akıntı sürekli kırmızı renkli olarak devam ederse bunu mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.

İlk 1 hafta yaşanacak kanamalar adet kanaması değildir ve bu şekilde düşünülmemelidir. Bu dönemde anne adayı hem kendisi için hemde bebeği için oldukça bakım gerektiren bir dönemdir. Yeni anne’nin kendisine bakması bebeğinin sağlığı ve bakımı içinde bir o kadar önem kazanmaktadır. Çünkü sağlık ve beslenme anne ile bebek arasında eşit miktarda gereklidir.

Küçük yaşta anne olanlar için bu dönem biraz daha psikolojik sorunlar meydana getirebilir, yeni anne olmanın heyecanı bir bebeğin vermiş olduğu yükümlülükler bu dönemde anne için daha fazla düşünme sebebi olabilir. Ancak kısa süreli olacak bu dönem bebeğiniz ile birlikte rahatlıkla aşacağınız bir dönemdir.

Lohusalık döneminde yaşayacağınız akıntı ve kanama gibi sorunlar için sık sık pet ve iç çamaşırlarınızın değiştirmesini gerektirmektedir. Bu akıntılar tuvalet ihtiyacı sırasında gerçekleşirse temizliği önden arka taraf yapmanız hijyen açısından daha sağlıklı olacaktır. Bu dönemde tahriş, iltihap gibi sıkıntılar yaşamamak için temizliğe, hijyene çok dikkat etmelisiniz.

Doğumdan sonra annelerde genel olarak hemoroid meydana gelebilmesi yüksek bir ihtimaldir. Hemoroid rahatsızlığı daha çok lohusalık döneminde kendini ön plana çıkarmaktadır. Bu dönemde bebeğin iyi ve sağlıklı beslenebilmesi için sık sık emmesi gerekmektedir. Bebeğiniz memeyi almıyor ve emmiyorsa kendi başınıza ek gıdalar ve takviyeler vermemeli ve mutlaka doktorunuza bu durumu bildirmelisiniz.

Kucağınıza aldığınız bebeğinizi artık emziriyor ancak yanlış pozisyonda tutarak emme işlemini gerçekleştiriyorsanız meme uçlarınız yaraya maruz kalabilir. Bu gibi bir rahatsızlık ile karşılaşırsanız doktorunuzun vereceği tedavi yöntemi ile bunun üstesinden gelebilir ve doğru emzirme yöntemini öğrenerek rahat uygulayabilirsiniz.

Lohusalık döneminde en yaygın ancak yanlış bilinen bir uygulama olan korse takma, annenin karnı için sarkma gibi problemlerinin giderileceği inancı hatalı bir uygulamadır. Korse takılması veya takılmaması anne karnının sarkma gibi problemlerine faydası olmayacaktır. Bu dönemden sonra karın sarkması, genişlemesi gibi problemler için egzersiz, spor faydalı olacaktır. Doğumdan sonra takılan korseler eğer 2 saat ve üzeri takılırsada vücuda zarar verecektir.

Doğum sonrası rahminiz küçülmeye ve eski halini almaya başlayacaktır. Artık süt akımı gerçekleşmektedir, ancak ilk başta sütün az olması gayet doğaldır, bebek devamlı olarak emmeye devam ettiğinde sütünüzde artış gösterecektir.

Hamilelik dönemi boyunca alınan kilolar artık yavaş yavaş verilerek vücudunuz eski haline gelmeye başlayacaktır. Hamileliğin vermiş olduğu ödem, ayaklarda ve ellerde şişkinlik gibi rahatsızlıklar lohusalık döneminde azalarak kaybolmaya başlayacaktır. Kramplar yok olmaya ve el uyuşukluklarıda zamanla kendisini kaybettirecektir.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebek Aşı Takvimi

Bebek Aşı Takvimi

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebeklerde Kabızlık Tedavisi

Bebeklerde Kabızlık Tedavisi

10 Mayıs Cumartesi 18:32 sünnet ne zaman yaptırılmalı

Sünnet Ne Zaman Yapılmalı

DAHA FAZLA
Yorum Yap