Hoşgeldiniz Bugün 18.4.2019

Sezeryan Sonrası Normal Doğum

Sezeryan Sonrası Normal Doğum

Daha önce sezeryan ile doğum yapmış anneler’in yaklaşık olarak 3′te 2′si yani yaklaşık olarak %60′lara varan oranlarda başarılı olarak vajinal doğum gerçekleştirebilirler. Ancak az bir ihtimal olsada normal doğum’larda rahim yırtılma olasılığı bulunmaktadır. Bu nedenle bu olay anne ve bebek için büyük bir risk taşıyabilir. Bu sebepten dolayıda daha önceki doğumunu sezeryan olarak gerçekleştiren anneler sonraki doğumlarında normal doğum yolu ile doğumlarını gerçekleştirmeleri hem tavsiye edilmemekte hemde yapılmamamaktadır.

Anne adayı sezeryan sonrası normal bir doğum istiyorsa mutlaka doğumun normal olmasına engel olacak bir faktörün olup olmadığı araştırılmalı ve doktor onayında normal doğum için anne adayına şans verilebilmelidir.

Peki Sezeryan sonrası normal doğum hangi durumlarda yapılabilir?

Önceki gerçekleştirilmiş olan sezeryan doğumunda rahim yatay kesi ile kesilmiş olmalıdır. Doğuma engel olan pelvis darlığı olmaması, bebeğin anne karnındaki duruş pozisyonu uygun olmak zorunda ve anne’de rahim ile ilgili problem ve daha önce büyük ameliyat geçirilmemiş olması gerekmektedir.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Sezeryandan Sonra Cinsellik

Sezeryandan Sonra Cinsellik

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Sezeryan Sonrası Ağrı

Sezeryan Sonrası Ağrı

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Sezeryan Doğumda Risk

Sezeryan Doğumda Risk

DAHA FAZLA
Yorum Yap