Hoşgeldiniz Bugün 24.5.2019

Sürekli Düşük Yapmak

Sürekli Düşük Yapmak

Sürekli Oluşan Düşükler (Habituel Abortus)

Habituel abortus, sürekli olarak oluşan düşük anlamına gelmektedir. Ardı ardına üç veya üçten daha fazla sayıda düşük yapılması durumuna habituel abortus denilmektedir. Üç düşük yapıldıktan sonraki gebeliklerde, düşük yapılma olasılığı oldukça fazladır. Bu kişilerin yaşadığı gebelikler neredeyse yüzde 50 oran ile düşük ile sonuçlanmaktadır. 40 ve üzeri yaşlardaki bayanlara bakıldığında ise, genetik bozuklukların artmasından dolayı bu oran daha da yükseklere çıkabilmekte, yaşanan gebeliklerde düşük riski aşırı derecede fazla olmaktadır.

Hamileliğin ilk dönemlerinde oluşan ve her gebelikte tekrar eden düşüklerin en büyük sebebi genetik bozukluklardır. Gebelikteki 3. aydan sonra görülen düşüklerin sebebi ise, annede görülmekte olan bazı fizyolojik sorunlardır. Tüm bu düşüklerin sebeplerini saymış olsak da, düşüklerin asıl sebebi kesin olarak bulunamamaktadır.

Düşükler, son zamanlarda oldukça yaygın bir şekilde görülen ciddi bir sorundur. Bu düşükler devamlı olarak görüldüğü taktirde, en yakın sağlık kurum ve kuruluşlarına başvurulması gerekilmektedir. Sağlık kurum ve kuruluşlarında düşüklerin sebepleri detaylı bir şekilde araştırılmalıdır. Bu sebeplere göre genellikle gebeliğin ilk dönemlerinde gebe olan kişi kontrollere tabi tutularak düşük önlenmeye çalışılmaktadır. Kimi zamanlarda ise gebelik tamamen doktor gözetiminde geçebilmektedir.

Tüm bunların yanında, gebelik süresini ilk 12 haftasından önceki periyotta, bir kadın doğum uzmanına başvurularak kürtaj yolu ile düşük yapılabilmektedir. Kürtaj yapılırken mutlaka ve mutlaka bir sağlık kuruluşunda ve profesyonel doktor eşliğinde tam donanımlı bir ameliyathanede bulunulmalıdır. Aksi taktirde kürtaj hayati tehlike arz etmektedir.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebek Aşı Takvimi

Bebek Aşı Takvimi

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Bebeklerde Kabızlık Tedavisi

Bebeklerde Kabızlık Tedavisi

10 Mayıs Cumartesi 18:32 sünnet ne zaman yaptırılmalı

Sünnet Ne Zaman Yapılmalı

DAHA FAZLA
Yorum Yap